Powiat mińskiRanking szkół 2021

Rankingi mają to do siebie, że wzbudzają niezdrowe uczucia. Muszą więc być sprawiedliwe, czyli sporządzone według jasnych kryteriów ocen. Mamy właśnie już 23 ranking szkół średnich, a w nim cztery mińskie licea i trzy technika z sześciu placówek powiatu mińskiego. Wyniki nie są rewelacyjne i gorsze od uzyskanych w poprzednich latach…

Średnie biednie

Kapituła rankingu brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych. Wskaźnik egzaminu zawodowego obliczany jest jako liczba uzyskanych przez uczniów szkoły tytułów zawodowych
w stosunku do liczby absolwentów.
Co równie ważne – w zestawieniach zaprezentowano jedynie szkoły, w których zdawało maturę w czerwcu 2020 roku, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do stu punktów, które otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku zwycięzcy.

Jak wypadły nasze licea? Tradycyjnie przoduje Macierzanka, ale jej 251 miejsce jest najgorszym od czterech lat. Liceum w Ekonomie ma ponad dwa punkty straty, ale po fatalnym 2020 roku odrobiła straty i znowu mieści się w okolicy 300 miejsca. O kolejne trzy oczka gorsze jest LO w Sulejówku, a stawkę z 40 punktami zamykają salezjanie. Ich 628 lokata (w poprzednich latach mieli 220, 130 i 148 miejsce) jest tak wstydliwą wpadką, jaka w ubiegłym roku dotknęła LO w ZSE.

W technikach renomę utrzymał Ekonom, uzyskując aż 71,5 pkt. na 100 możliwych. Wprawdzie spadł z 11 na 14 miejsce w kraju, ale jego przewaga nad Budowlanką z 49 punktami i 330 miejscem jest oszałamiająca. Jeszcze słabiej wypadł Chemik, uzyskując za 46 oczek 248 miejsce w kraju. Na Mazowszu było lepiej, bo ZSE ma srebro, ZS-1 jest na 41 pozycji, a ZS MSC zmieścił się na 57 miejscu.
Pozostałe szkoły średnie z Mińska, Siennicy i Mrozów nie zmieściły się na listach rankingowych. Do końca nie wiadomo, z jakich powodów, ale należy przypuszczać, że zdecydował poziom matur. A co będzie po roku zdalnej nauki… Szczegóły w naszej relacji filmowej.

Numer: 9/10 (1221/1222) 2021   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *