Powiat mińskiDworce powiatu

Czy stacje kolejowe w dębskiej gminie doczekają się nowoczesnych poczekalni? Nie tylko, bo – jak informuje wójt Kalinowski – już wkrótce rozpoczną się roboty budowlane Innowacyjnych Dworców Systemowych, czyli tzw. IDSów w Dębem i Wrzosowie.

Staną kompaktowe

W ramach inwestycji powstaną także parkingi samochodowe, rowerowe oraz drogi dojazdowe. Zgodnie z planami nowymi kompaktami dębianie, chroslanie i rudzianie będą się cieszyć jeszcze w 2021 roku. Wszystko mimo komplikacji, czyli ograniczonego terenu kolejowy i planów rozbudowy linii kolejowej.
W sumie takie IDSy powstaną w 9 lokalizacjach Mazowsza i pozwolą na poprawę komfortu podróżnych w mniejszych miejscowościach, w miejscu obecnych, przeznaczonych do rozbiórki obiektów lub w ich pobliżu. Będą miały około 72 m kw. powierzchni niezbędnej do umieszczenia klimatyzowanej poczekalni, toalet oraz kasy biletowej i niewielkiej przestrzeni komercyjnej. W IDS-ach zostaną zamontowane nowoczesne systemy informacji głosowej i wizualnej i monitoring wizyjny. Także systemy do odzysku wody, która po oczyszczeniu będzie używana do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet. Będą miały energooszczędne oświetlenie z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu budynku. Do ogrzewania dworców zostaną zastosowane pompy ciepła pobierające energię skumulowaną w gruncie. Koszt wybudowania takiego kompaktu sięga 200 tysięcy złotych.
A co z mińskim dworcem, czyli obiektem handlowym Dekady? Burmistrz Jakubowski każe czekać. Choć tego nie widać – prace trwają i na pewno obiekt powstanie. Może byłoby jednak lepiej odtworzyć dawny dworzec. Wróciłby zabytek i splendor...

Numer: 9/10 (1221/1222) 2021   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *