Nasze zdrowie

Niedoskonałości na skórze pojawiają się z różnych powodów – czasami jest to niepoprawny dobór pielęgnacji, innym razem nadmiar stresujących sytuacji. Tymczasem nawet to, co jemy, ma ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza skóra. Pomijając różnego rodzaju alergie pokarmowe – zbyt duża ilość mocno przetworzonych potraw również sprawia, że na skórze twarzy, ale także i ciele występują pewne niedoskonałości. Dlaczego tak się dzieje?

Dieta a trądzik

Nasze zdrowie / Dieta a trądzik

Najczęstsze przyczyny powstawania niedoskonałości

Poszukiwanie przyczyny warto rozpocząć od poznania, jakie są główne powody powstawania trądziku. Jest to zależne najczęściej od kilku czynników, które nakładają się na siebie w jednym czasie. Nie wszyscy reagują na nie w ten sam sposób, dlatego nie każdy, kto zapomina o poprawnie dobranych kosmetykach czy nie dba o dietę, będzie miał problem z nawracającymi niedoskonałościami. Niemniej z czasem nasz organizm przestaje tolerować przesadnie rozluźniony styl życia – brak ruchu, nieregularnie spożywane posiłki, używki czy jedzeniowe grzeszki. Powodują one, że w pierwszej kolejności zobaczymy niekorzystne zmiany na naszej skórze, czyli m.in. trądzik pospolity.

Chociaż bywają sytuacje, kiedy nie mamy wpływu na to, że właśnie pojawił się u nas trądzik lub inna jego odmiana (np. w przypadku niepoprawnie działającej gospodarki hormonalnej), to jednak w wielu przypadkach jest zupełnie odwrotnie. Niekiedy wystarczy jedynie lekko zmodyfikować codzienne funkcjonowanie, aby pozbyć się problemów ze skórą – mowa tutaj m.in. o wysypianiu się, regularnym spożywaniu zdrowych posiłków, ograniczeniu stresu i zadbaniu o dobór produktów pielęgnacyjnych do danego rodzaju cery.

 Jak wygląda trądzik pospolity?

Trądzik pospolity zaczyna się od obecnych na skórze zaskórników. Dzielimy je na otwarte i zamknięte. Te drugie są niestety nieco trudniejsze w usuwaniu, natomiast nie oznacza to, że ich eliminacja nie jest możliwa. Jeżeli w porę poszukamy przyczyny ich powstawania i ograniczymy ilość wydzielanego łoju – z czasem znikną, a my nie będziemy musieli prowadzić walki ze stanami zapalnymi. Jednak bardzo często zaskórniki są bagatelizowane, ujścia gruczołów pozostają zatkane, a obecne na skórze bakterie sprawiają, że zaczyna rozwijać się trądzik pospolity. Ilość niedoskonałości stale wzrasta, co powoduje dyskomfort, a niekiedy nawet uczucie wstydu.

Jak odróżniamy trądzik różowaty od pospolitego?

Tymczasem trądzik różowaty jest nieco inny, ponieważ oprócz niedoskonałości przypominających grudki i krostki występuje także charakterystyczne zaczerwienienie. Cera zaczyna reagować na bodźce, które w przypadku zdrowej skóry są często obojętne. Suchość, podrażnienie, zaczerwienienie i nadwrażliwość sprawiają, że jest to choroba bardzo dokuczliwa i trudna w leczeniu. W tym przypadku także należy zwracać uwagę na wiele czynników, które powodują, że stan skóry pogarsza się w krótkim czasie.

Trądzik pospolity – czy to, co jemy, ma znaczenie?

Powstające na naszym ciele niedoskonałości to zazwyczaj znak, że organizm potrzebuje jak najszybszej zmiany diety. Bywa ona kluczowa podczas leczenia, ale nie tylko – odpowiednie odżywianie pomaga też uniknąć wielu innych chorób. Trądzik pospolity to przede wszystkim zmiany zlokalizowane w obrębie twarzy. Kierując się trądzikową mapą twarzy, możemy rozpoznać, co należy zmienić w naszym stylu życia, aby zapobiec powstawaniu nowych wyprysków.

Na przykład nadmierne spożywanie alkoholu sprawia, że wypryski obecne są w okolicach brwi. Z kolei gdy jemy za dużo przetworzonego jedzenia typu fast food, to przyczyniamy się do zatykania gruczołów łojowych w obrębie ust. Dlaczego jeszcze należy zwracać uwagę na to, co jemy? Łatwiej zwalczać dolegliwości, jakimi charakteryzuje się trądzik różowaty, jeżeli nasza dieta bogata jest w cynk.

Wiele owoców i warzyw zawiera niezbędne mikro i makroelementy, dzięki którym nie tylko czujemy się lepiej, ale nasz organizm funkcjonuje poprawnie, oczyszcza się we właściwy sposób, a dzięki temu odżywione są nie tylko nasze włosy czy paznokcie, ale także skóra.

undefined

Data: 27.02.2021Komentarze

Dodano 22 marca 2021 roku o godz. 9:59 przez: Sandra

Poza fiołkiem trójbarwnym to jeszcze przede wszystkim po tym co ja widzę u siebie to pomaga mi nagietek, lukrecja, cynk, miedź, nanozłoto czy drożdże.

 

 

Dodano 17 marca 2021 roku o godz. 9:05 przez: ulka

co jest jeszcze z roslinnych skladnikow dobre na usuwanie tradziku i sebum? szukam czegos dla syna bo ma strasznie duzy tradzik.

 

 

Dodano 8 marca 2021 roku o godz. 15:02 przez: Sandra

Bardzo ważna jest dieta. Jak usunęłam tłuste, słodkie i ostre jedzenie tak trądzik mi się zmniejszył. Poza tym też dodanie niektórych produktów do diety pomaga. Od siebie polecam jeszcze dodać napary takie jak ten z fiołka trójbarwnego. Chociaż z tego co wiem to nawet nakładanie fiołka jest przydatne przy trądziku.

 

 

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *