HalinówOkuniew pomnikowy

Nie marszałek Piłsudski, nie wirtuoz muzyczno-polityczny Ignacy Paderewski czy prezydent Lech Kaczyński, a Jan Olszewski stanie się pomnikowym symbolem gminy Halinów, a w szczególności Okuniewa. Tak postanowili radni na wniosek burmistrza Ciszkowskiego, którego wspierał jeden z lokalnych posłów partii rządzącej…

Premiera Premiera

Jeśli miarą wielkich ludzi są wzniesione im pomniki, to przyszedł czas na Jana Olszewskiego. Właśnie halinowscy radni zdecydowali, że popiersie premiera rządu wybranego po pierwszych wolnych wyborach stanie przy ul. Rynek w Okuniewie naprzeciwko wjazdu do miejscowej OSP. Mało tego, plac, na którym stanie, też będzie jego imienia.
Skąd taka pamięć właśnie w Okuniewie? Burmistrz Ciszkowski przypomniał radnym, że Jan Olszewski to jedna z najwybitniejszych postaci życia polityczno-społecznego Polski Solidarnościowej. Charakteryzował się heroizmem, odwagą, niezłomnością, wiernością ideałów, a także miłością do Ojczyzny.
To również postać od pokoleń związana z Okuniewem, żołnierz Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, adwokat, obrońca opozycjonistów w PRL, a także pierwszy premier Wolnej Polski w latach 1991-1992 i doradca Prezydenta RP w latach 2006-2010. Liczne świadectwa szlachetnych i patriotycznych czynów dotyczą nie tylko pierwszego po II wojnie światowej demokratycznie wybranego premiera Jana Olszewskiego, ale także innych członków rodziny związanych z Okuniewem. Jego stryj Remigiusz Olszewski pełnił funkcję komendanta miejscowej placówki AK, a po aresztowaniu zmarł w transporcie na Sybir. Ponadto dziadek Jana, Seweryn, zmarł na zapalenie płuc, po wyrzuceniu przez Sowietów z domu w czasie przeszukania.
Tak więc wzniesienie w Okuniewie popiersia Jana Olszewskiego jest symbolicznym oddaniem szacunku należnego premierowi RP.
Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał pomnik, ale jest niemal pewne, że znajdzie swoje miejsce w historii Okuniewa i gminy, która będzie się nim opiekować.

Numer: 7/8 (1219/1220) 2021   Autor: (jaz)



Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *