Mińsk MazowieckiMiasto ptaków

Nie ma już w Mińsku drzew owiniętych siatkami. Jak to się stało, że zrealizowany przez władze miasta wspaniały pomysł wrażliwych na ptasie odchody mieszkańców spalił na panewce? W końcu kto i w jaki sposób zmusił burmistrza Jakubowskiego do zdjęcia pułapek na ptaki...

Sieci do śmieci

Ptasie łajno na szybach, masce samochodu czy płaszczu to nic przyjemnego. Nie dość, że trudno je usunąć, to niszczy lakier i materiał. Nic dziwnego, że parkujący i przechodzący pod drzewami mińszczanie mieli dość ptasiego gówna. Postanowili lobbingować władze Mińska, by cos z tym zrobili. W parku postawili na sokoła, a w centrum miasta na... siatki. Owinęli nimi konary drzew i uważali problem za rozwiązany.
Wbrew ogólnemu zadowoleniu, znaleźli się obrońcy gawronów, wróbli, gołębi i innej ptasiej gawiedzi. Twierdzili, że owinięte siatka drzewa stały się pułapkami dla ptaków. Trudno się dziwić, skoro drzewa to naturalne miejsca schronienia, żerowania i gniazdowania wielu gatunków. Podobno straż pożarna kilkakrotnie przyjeżdżała do zaplatanych zwierząt. Niestety część nie przeżyła...

Szczególnie wrażliwa okazała się jedna mińszczanka, która kilkakrotnie próbowała interweniować w urzędzie. W tylko w sprawie ptaków, ale w ogóle złego traktowania przyrody w mieście. Nic sama nie wskórała, więc poprosiła o pomoc Ptasi Patrol. Jego aktywiści uciekli się do szantażu, informując burmistrza, że jeśli nie ściągnie siatek, podejmą kroki przewidziane prawem.
Ściągnął, więc ptasi obrońcy odstąpili od donosu na policję. Chcą spróbować nawiązać z mińskim urzędem pozytywny kontakt w sprawie budek dla ptaków. Uważają, że Jakubowski powinien się zrehabilitować za realizację głupich pomysłów swoich wyborców.

Tak oto dzięki ekologom na Srebrną znowu ptaki są bezpieczne i mogą bez przeszkód brudzić, a nawet niszczyć odchodami co popadnie. To nie kilogramy, a tony gówna spadającego na chodniki, ulice, samochody i ludzi.
A przecież są skuteczne i bezpieczne metody odstraszania ptaków, którymi zajmują się profesjonalne firmy. Wystarczy tylko chcieć pozyskać je do współpracy i wyłożyć trochę kasy.

Numer: 1/2 (1213/1214) 2021   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *