Mińsk MazowieckiRocznik Mińskomazowiecki 2020

Korzystanie z bardzo dobrych lektur stanowi jeden ze sposobów spędzania długich, zimowych wieczorów. Do grona publikacji, po które warto sięgnąć, należy Rocznik Mińskomazowiecki. Sztandarowa pozycja wydawnicza Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego doczekała się już dwudziestu ośmiu odsłon. Najnowsza z nich i gruba na 500 stron właśnie pojawiła się na rynku wydawniczym powiatu mińskiego…

Desery koneserów

Rocznik Mińskomazowiecki 2020 / Desery koneserów

Staraniem komitetu redakcyjnego czytelnicy otrzymali kolejną, solidną porcję wiedzy dotyczącej ziemi mińskiej. Tworzące popularnonaukową dawkę materiały zostały poświęcone różnym okresom dziejowym tego obszaru Mazowsza.
W związku z tym miłośniczki i miłośnicy historii mogą zapoznać się z kolejnymi rezultatami dociekań prowadzonych przez Eryka Szubińskiego. Na ponad stu dwudziestu stronach zaprezentował on tym razem zagadnienie latyfundium potomków Jana Gościeńskiego, stolnika czerskiego, jakie powstało w okolicach Mińska na przełomie średniowiecza i nowożytności.
O obrazie administracyjnym gminy Mińsk Mazowiecki w połowie lat 20. ubiegłego wieku informuje natomiast zainteresowane osoby dr Janusz Kuligowski. – Dzieje gminy pod względem podziału administracyjnego, zwłaszcza w dwudziestoleciu międzywojennym nie były w szerszym aspekcie omawiane. Zazwyczaj były one sygnalizowane w kontekście rozwoju przestrzennego miasta, który następował zawsze kosztem tej jednostki administracyjnej – wskazuje zasłużony badacz dziejów lokalnych.
W Roczniku… nie brakuje również artykułów poruszających tematykę osadzoną w latach 1939-1945. Wśród ich autorów znaleźli się Halina Chorobińska, Damian Sitkiewicz oraz Franciszek Zwierzyński. Na łamach publikacji zamieszczono ponadto materiały poświęcone powojennej i współczesnej części dziejów miasta nad Srebrną. Wobec tego między innymi Daniel Gągol pokusił się o przedstawienie historii motocyklowych pasji mińszczan, zaś Tadeusz Perczyński zaprasza czytelników do podróży przez przeszłość Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Mińsku Mazowieckim. Tymczasem Ewa Migdalska zabiera wszystkich chętnych do „wyjazdu” do ośrodka w Mariance, a Małgorzata Kłoszewska przybliża początki mińskomazowieckich korzeni big beatu.

W ramach czasowych III RP mieszczą się natomiast artykuły popełnione przez Łukasza Kucia i Zbigniewa Piątkowskiego. D ziennikarze s krupulatnie o pisują ćwierćwiecze funkcjonowania Tygodnika i TV Co słychać?. Nie brakuje tam nazwisk związanych z najstarszym mińskim medium, przełomów i walorów wydawniczych, osiągnięć, a także niesamowitych w przekazie statystyk i zdjęć. Tuż za medialnymi WIERNYMI SREBRNYMI Zbigniew Grzesiak pisze o przystanku kolejowym Mińsk-Anielina.
Dwudziesty ósmy tom Rocznika… to także biografie osób zasłużonych dla ziemi mińskiej. W gronie tym znajdują się m.in. Franciszek Kopyciński h. Kopacz, lekarz Leon Dudrewicz, ostatni dziedzic Mińska Tadeusz Doria-Dernałowicz, działacz społeczny i polityczny Franciszek Wojtkowski, kronikarz dziejów miasta Stanisław Głowacki, nieodżałowany działacz sportowy Piotr Siankowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim Łucja Groblewicz oraz literat Krzysztof Szczypiorski.

Po raz kolejny w wydawnictwie TPMM ważne miejsce zajmuje dział wspomnień. Tym razem w podróż do przeszłości zabierają czytelników Mirosław Lissowski, Janusz Słomczyński, Jadwiga Zawadka, Marek Zaremba i Maciej Kierył. Całość, bogato ilustrowanej, publikacji zamyka dział określany mianem varia. Wśród tych różności zwracają uwagę np. informacje o Mińskiej Lidze Mistrzów oraz początkach i rozwoju jiu-jitsu w nadsrebrzańskim grodzie.

Warto też pochylić się nad materiałem przedstawiającym najnowsze nabytki Towarzystwa. Wkład społecznej pracy nad wydaniem ponad 500-stronicowego Rocznika… wnieśli tworzący jego komitet redakcyjny Lilla Kłos, Tomasz Adamczak, Marek Łodyga, Piotr Nowicki i Waldemar Piekarski. Wsparli ich wydatnie Ewa Migdalska, Elżbieta Rozparzyńska i Sylwester Dźwigała. Nie do przecenienia były też działania korektorskie podjęte przez Ewę Borkowską, Grażynę Krzewińską, Ewę Migdalską, Ewę Pszczółkowską, Elżbietę Rozparzyńską i Hannę Żelazowską. Opublikowanie wydawnictwa zostało dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Mińsk Mazowiecki. Rocznik… można bezpłatnie otrzymać w siedzibie TPMM, która znajduje się przy ulicy Józefa Piłsudskiego 27 w Mińsku Mazowieckim. W związku z tym członkowie stowarzyszenia zapraszają zainteresowane osoby na wtorkowe, w godzinach 17:00-19:00, dyżury przedstawicieli zarządu TPMM.

PS. Pierwsze 10 osób, które przyniosą do redakcji aktualny numer tygodnika Co słychać? otrzymają Rocznik Mińskomazowiecki gratis.

Numer: 51/52 (1211/1212) 2020   Autor: (ta, jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *