Powiat mińskiPowiat wyprzedaży

Każdy samorząd broni się przed nadmiernym deficytem budżetowym. By choć trochę zmniejszyć zadłużenie, sprzedaje nieruchomości, a szczególnie ziemię. W ten sposób chciał się zabezpieczyć zarząd powiatu mińskiego, proponując radzie wyrażenie opinii dotyczącej sprzedaży nieruchomości położonych w Nowych Osinach i Janowie. Te same, na których jeszcze niedawno miało powstać centrum gospodarcze...

Miałkie działki

Przeciwko planom sprzedaży wystąpił były wicestraosta Krzysztof Płochocki. Dość radykalnie namawiał radnych do korzystania z zasobów geoportalu, by zobaczyli dokładnie, o jakie dobra toczy się gra. Zresztą nie od wczoraj, a co najmniej od warsztatów ożywienia gospodarczego, kiedy właśnie Płochocki jeszcze jako decydent szykował tam miejsce na inkubator biznesu, czyli w miarę tanie hale na ciekawe projekty gospodarcze. A jeśli nie hale, to farmy fotowoltaiczne, które są możliwe do wybudowania za unijne pieniądze. Powiat w ten sposób dałby dobry przykład innym samorządom, firmom i właścicielom wszelkich budowli.
Przewodniczący Krusiewicz nie był zadowolony z wypłynięcia problemu na forum publiczne, więc skarcił radnego za absencję na komisji, którajest  najlepsza na poruszanie niepopularnych lub drażliwych tematów.
Radny Ireneusz Piasecki też nie pomógł Płochockiemu, tłumacząc małą efektywność obecnie produkowanych paneli. Może za rok, dwa będą bardziej wydajne, więc władze powiatu mają czas na zastanowienie.
Jeszcze latem nic nie wskazywało, że zarząd wystawi sporne działki na licytację. Ba, w jednym z protokołów ogłosił, że nie zamierza łatać nimi budżetu.
A jednak co miało wisieć, zaczęło tonąć... Podczas jesiennej sesji rady powiatu już nikt nie podważał tematu sprzedaży działek. Starosta Tarczyński ze stoickim spokojem zapowiedział połowiczne spełnienie lutowego upoważnienia 16 radnych. Pod młotek pójdą trzy działki w Janowie wycenione na 740 tys. złotych. Zarząd ocenił, że są powiatowi zbędne, bo zamiast korzyści pociągają za sobą koszty.
Jeśli zostaną sprzedane, zmniejszą prawie 20-milionowy dług, ale potrzeby są znacznie większe. Dlatego powiat zapewnił sobie ponad 7-milionowy kredyt.

Numer: 47/48 (1207/1208) 2020   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *