Dębe WielkieDębskie inicjatywy

Mało kto wie, że w gmina Dębe Wielkie ma swoje wirtualne kino. Dzięki środkom rządowym w ramach projektów kulturowych GOK pokazuje mieszkańców gminy w sytuacjach kulturowych i historycznych

Kino w sieci

Szczególną uwagę zwracają dwa reportaże o zabarwieniu ludowym. W jednym Piotr Dorosz przygrywa śpiewającemu wiejskie kuplety Janowi Domańskiemu i opowiada o dawnych weselach, które mogły trwać nawet kilka dni, a muzykant musiał cały czas grać, bo inaczej narażał się na reprymendę włącznie z rękoczynami.
Nie zawsze było wesoło i skocznie, bo w wielu tekstach pieśni weselnych, a nawet przyśpiewek pojawia się też wątek smutku dziewczyny. Dziś na ogół widzimy roześmiane panny młode, które przeżywają jeden z najpiękniejszych dni w swoim życiu. Kiedyś tak naprawdę był to jeden z najsmutniejszych dni, bo kończący okres bezproblemowego panieństwa – przypomina Dorosz. I dodaje, że najstarsze zapisy pieśni tradycyjnych ludowych z Mazowsza Leśnego należą do Oskara Kolberga, wybitnego badacza polskiej wsi z XIX wieku Wśród ponad tysiąca pieśni z najważniejszych regionów Polski są także z Mazowsza Leśnego. Ich wybór właśnie Piotr Dorosz opracował i wydał, o czym w kolejnym wydaniu tygodnika.

Numer: 47/48 (1207/1208) 2020   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *