Powiat niepodległości 2020

W czasie zarazy świętowanie rocznicy odzyskania Niepodległości nie jest łatwe, ale może być godne i do tego przyjemne. W powiecie mińskim niemal w każdej gminie mamy małe lub większe przejawy e-patriotyzmu. W sieci przeważają aktywności  indywidualne, ale zdarzają się też zbiorowe. I nie zawsze kończą się tylko mszą i odśpiewaniem polskiego hymnu...

 

Wzloty patrioty

Powiat niepodległości 2020 / Wzloty patrioty

 

Jak więc mieszkańcy powiatu mińskiego będą czcić 102 rocznicę zrzucenia pęt 123 lat niewoli? We wszystkich gminach władze namawiają do udekorowania domostw narodowymi symbolami i wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w środowe południe 11 listopada. Nie wszystkim wystarczy miejsca w kościołach, które mogą przyjąć po kilkadziesiąt wiernych, ale już każdy może złożyć dowody patriotyzmu w miejscach narodowej pamięci.. To nic, że będą już udekorowane chryzantemami, które wykupiła od ogrodników agencja rządowa w ramach utraconych zysków przez zamknięcie cmentarzy. Każda gmina ma po kilka pomników czy tablic, więc miejsca na biało-czerwone kwiaty wystarczy.

 I tak w Dobrem po mszy o 10.00 władze samorządowe złożą kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W Latowiczu msza w intencji Ojczyzny będzie odprawiona o 12.00, a po niej uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze przy pomniku Bojowników o Niepodległość. Podobnie w Mrozach, ale tam władze zaproponowały udekorowanie aż 14 miejsc pamięci, w tym także leśnych i cmentarnych mogił wojennych i powstańczych. Natomiast Stanisławów, Dębe Wielkie czy jakubów stawiają na projekt „Pod biało-czerwoną”, który zakłada sfinansowanie przez rząd RP zakupu masztów i flag dla każdej gminy w Polsce. Ich liczba zależy od głosów poparcia, więc silą rzeczy wójtowie zachęcają mieszkańców do aktywności. 

Halinów z kolei zaprasza na witrynę GCK, która zapewni transmisję koncertu ku pokrzepieniu serc, a stolica powiatu obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przenosi do sieci, gdzie przez cały dzień można wypatrywać Marszałka Piłsudskiego. W Cegłowie i Kaluszynie na patriotów czeka wystawa prezentująca Ojców Niepodległości.

Szczególne cierpienia odrealnienia obchodów przeżywa Sulejówek. Nie ma tam  ani Moto-parady Niepodległości, ani wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego przy Kopcu Współtwórców Niepodległej. Nie będzie również uroczystości wieczornych na terenie Skweru Niepodległości, apelu pamięci, ani uroczystego koncertu. Obchody ograniczą się do mszy intencyjnej o 18.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła dla 60 osób.

 

Zgoła inaczej Narodowe Święto Niepodległości potraktowało Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej zapraszając mieszkańców gminy do współczesnych wykonań pieśni patriotycznych. Minutę utworu należało nagrać i przesłać na konto fb Stowarzyszenia do 8 listopada. Wygrają trzy interpretacje, które uzyskają najwięcej lajków. Głosować można do godziny 14.00 w środę i wkrótce zostaną ogłoszone wyniki Główną nagrodą jest profesjonalny zestaw do karaoke.

Bardziej profesjonalnie i za pieniądze z programu Niepodległa potraktowało rocznicę Stowarzyszenie Dzieciom Radość z Ignacowa.  Już 9 listopada zespół Sonanto wyśpiewał Niepodległość dzieciom, a SDR zamieścił koncert w sieci. Drugi koncert to 100 lat polskiej piosenki na stulecie Niepodległości, czyli pokazanie Polaków przez pryzmat ich życia w kolejnych dekadach stulecia.

 

Lokalne władze są zdania, że 11 Listopada można spokojnie uczcić bez wychodzenia z domu. W południe Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji NIEPODLEGŁA DO HYMNU i wspólne zaśpiewanie Jeszcze Polska nie zginęła... na balkonie lub na podwórku.

J. Zbigniew Piątkowski

Data: 12.11.2020





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *