Mińsk MazowieckiMiasto zabytków

To wszystko jest dziwne i dość spóźnione. Chodzi o kapliczkę z figurką św. Jana Nepomucena, który jako czeski męczennik jest patronem spowiedzi, dobrej sławy, życia rodzinnego i tonących. A w Polsce według tradycji ludowej jest świętym chroniącym pola i zasiewy przed powodzią.

Nauka z Nepomuka

Miasto zabytków / Nauka z Nepomuka

Dlatego figury Nepomucena zwane nepomukami można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.
Jedna z kapliczek stoi od wielu lat przy ulicy Kościelnej, a z figurką Nepomuka od maja 2014 roku. Właśnie wtedy ją odnowiono ze środków mińskiego domu kultury. Nie wiadomo jednak, dlaczego jej nie przeniesiono podczas modernizacji ciągu drogi powiatowej i przy budowie ronda ks. Józefa Dziąga. W ten sposób skazano ją na degradację i nieuchronne z czasem zagrożenie dla uczestników ruchu. Teraz już koniecznie trzeba było ją odsunąć od ulicy i poddać konserwacji, na co zgodził się konserwator zabytków.
Termin zakończenia prac przewidziano na 30 października 2020 roku, a więc tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Wykonawcą robót jest mińska spółka REMEX za pieniądze miasta i powiatu.

Numer: 43/44 (1203/1204) 2020   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *