MrozyMrozy archeologiczne

Trochę zapomniany tramwaj konny wreszcie odżył. Nie dosłownie, ale właśnie tam, gdzie zaczyna swój bieg do Rudki, w sobotę 10 października 2020 roku zorganizowano pierwszy w powiecie festyn archeologiczny z kierunkiem na grodzisko…

Blisko grodzisko

Mrozy archeologiczne / Blisko grodzisko

Pomysł organizacji festynu został wcielony przez GCK i LOT w życie, by wśród mieszkańców budować świadomość na temat okresu wczesnego średniowiecza, czyli czasów, w których na terenie dzisiejszej wsi Grodzisk funkcjonowało warowne grodzisko i osada dawnych mieszkańców tego regionu. Jego namiastką był otwarty od rana obóz pełen rekonstruktorów okresu czasów piastowskich i rzemieślników wielu specjalizacji z całego kraju.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia był wiec mazowieckich wodzów, czyli teatralna inscenizacja w przystępny sposób nakreślająca kontekst historyczny Mazowsza z czasów formowania się państwa pierwszych Piastów. Nie tylko, bo spektakl pokazał też obyczaje i wierzenia ciągle jeszcze pogańskich i niezależnych Mazowszan, naszych przodków sprzed 10 wieków.
A gdy teren imprezy spowił październikowy mrok, walkę z nocą stoczył Mistrz Ognia, rozświetlając i rozgrzewając powietrze kulami wytworzonymi przez płonące Złoto Bałtyku.
Dzień pełen wrażeń zwieńczył koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Dancerye, który dźwiękami swych średniowiecznych instrumentów stworzył klimat średniowiecza…

Numer: 43/44 (1203/1204) 2020   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *