Powiat mińskiDarmowa profilaktyka

Kolonoskopia ratuje życie... pokonaj lęk przed badaniem – przekonują lekarze. I mają rację, bo jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną jelita grubego, które często jest narażone na zmiany nowotworowe.

Grube na próbę

Darmowa profilaktyka / Grube na próbę

Jednak wzbudza lęk, bo polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego instrumentu i penetracji całego jelita grubego. Kolonoskop ma długość od 130 do 200 cm i tory wizyjne pozwalające na obejrzenie obrazów z przewodu pokarmowego na monitorze. W trakcie badania istnieje możliwość pobrania wycinków z błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz wykonanie zabiegów terapeutycznych, takich jak tamowanie krwawienia, usuwanie polipów czy poszerzenie zwężeń.
Wskazaniem do kolonoskopii są m.in. bóle jamy brzusznej i zaburzenia rytmu wypróżnień, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, niewyjaśnione chudnięcie i niedokrwistość. Kolonoskopię wykonuje się również jako badanie przesiewowe u osób, u których nie występują żadne z powyższych objawów. Dotyczy zwykle osób w wieku 50-65 lat, kiedy znacząco wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, więc najskuteczniejszą metodą leczenia jest wykrycie choroby w jak najwcześniejszym stadium zaawansowania.
Kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego można wykonać w Pracowni Endoskopii Przychodni Centrum w Mińsku przy ul. Dąbrówki 52, a także w naszym szpitalu powiatowym.

Numer: 39/40 (1199/1200) 2020   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *