Mińsk MazowieckiMiasto powstańcze

Są daty, których pominąć nie sposób. Taką jest wybuch powstania w uciemiężonej polskiej stolicy. Powstania, które od początku było skazane na klęskę, ale nie z powodu słabości walczących, a zdradzieckiej polityki. Trzeba więc przypominać nie tylko heroizm warszawiaków, ale także tych, którzy nie mogli lub nie chcieli przyjść im z pomocą…

Sierpniowa odnowa

Miasto powstańcze / Sierpniowa odnowa

Patriotyczni mińszczanie mają swoje miejsca pamięci. Pomnik Szarych Szeregów jest przypomnieniem nie tylko Akcji Burza na terenie miasta, ale także innych wydarzeń historycznych. To właśnie tam w godzinie W Fundacja Dziękujemy za Wolność zaprosiła mińszczan do uczczenia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Stawili się, bo pamięć i tożsamość narodowa to wartości, które trzeba pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. Byli samorządowcy, harcerze, Piłsudczycy i co najważniejsze, mieszkańcy miasta rodzinami.

I jak co roku zawyły syreny, zadymiły czerwienią świece, a Adam Zawadzki w towarzystwie miejscowego proboszcza przypominał, że pomnik  był świadkiem wielu wydarzeń. To tutaj tuż przed pandemią finiszował bieg Tropem Wilczym z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Dlatego tegoroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego – mimo trwającej pandemii nie mogły odbyć się w innym miejscu. – Jako fundacja od samego początku związani jesteśmy z etosem Powstania Warszawskiego. Chcemy dziękować za wolność, która, pamiętajmy, nie jest nam dana na zawsze. Cieszymy  się, że od wielu lat partnerem w tych działaniach jest Muzeum Powstania Warszawskiego, na które zawsze możemy liczyć. Nasze działania kierujemy zawsze do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. To, że tak licznie uczestniczyli w tegorocznych sierpniowych obchodach, jest dla nas największym podziękowaniem – mówił prezes stowarzyszenia Dziękujemy za Wolność.

W 76. rocznicę zrywu jak zwykle zabłysły race oraz złożono wieńce i zapalono znicze na symbolicznych grobach harcerzy. Były również poczty sztandarowe, straż pełnili członkowie Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich, harcerze z hufca Mazowsze ZHP i 1MDH Szturm ZHR, kibice MKS Mazovia i Legii Warszawa, przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej i radni. Jak zwykle bez władz miasta i powiatu…

Numer: 33/34 (1193/1194) 2020   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *