Chociaż Bitwa Warszawska 1920 roku kojarzona jest na terenie powiatu mińskiego z miastem Mińsk Mazowiecki, to działania wojenne były prowadzone przede wszystkim poza nim, w dużej części na terenie obecnej gminy Dębe Wielkie.

Dębe odrębne

Dębe odrębne

To tutaj 17 sierpnia 1920 r. – w Aleksandrówce, Dębem Wielkim, Kobiernem i Choszczówce bili się o wolność ojczyzny żołnierze ze zgrupowania 15. dywizji piechoty gen. Władysława Junga. Do natarcia rzucono niemal wszystkie rodzaje wojsk: oprócz piechoty, kawalerii i artylerii zaangażowano trzy pociągi pancerne, pięć sekcji czołgów i 10 samolotów. Postępy polskiego natarcia na pierwszej linii obserwował gen. Józef Haller, który swoją postawą porywał ducha polskich żołnierzy do jak najszybszego wyzwolenia polskiej ziemi spod rąk sowieckich.
W czasie bitwy bolszewicy zaminowali dębski kościół, a przed nieuchronnym wysadzeniem w powietrze uchronił go ppor. Jan Bozowski, który w ostatniej chwili odciął dopalający się lont.
Dębska Victoria zostanie w tym roku upamiętniona w niedzielę 16 sierpnia odsłonięciem pamiątkowej tablicy od Prezydenta RP i symbolicznym  odsłonięciem jednej z piętnastu tablic historycznych, które zamontowano tam, gdzie ważyły się losy Polski, również w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Ich śladem mieszkańcy pójdą w poniedziałek, by poznać te miejsca i złożyć kwiaty pamięci.

Numer: 33/34 (1193/1194) 2020   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *