Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki wojskowy

W minionym tygodniu na terenie miasta odbył się szereg świątecznych uroczystości, podsumowujących powstanie nad Srebrną Żandarmerii Wojskowej. Obchodzone już po raz 23 święto, nawiązuje do tradycji Dywizjonu Karabinierów Konnych z 19. wieku oraz żandarmerii z lat 1914-1945. To 13 czerwca 1831 roku, w czasie Powstania Listopadowego, rozkazem generała Tomasza Łubieńskiego powołano Służbę Polową, czyli pierwsze oddziały wojskowej policji.

Rota w słońcu

Mińsk Mazowiecki wojskowy / Rota w słońcu

Zgodnie z Zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP z 15 czerwca 1990 r. utworzono Ośrodek Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku. Zagrożenie światowym terroryzmem spowodowało sformowanie w ramach struktur ŻW wyspecjalizowanych elitarnych jednostek do działań specjalnych o charakterze policyjnym i taką jednostką jest miński Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej. Polska żandarmeria aktywnie uczestniczy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ, UE. Żołnierze ŻW są obecni w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Libanie, Syrii, Iraku, Sudanie i Afganistanie. Obecnie ŻW tworzy Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej dla potrzeb NATO, trwale też współdziała z samorządem lokalnym, a także z policją, strażą pożarną czy choćby młodzieżą szkolną.

W czwartek, 13 czerwca, na słonecznym Starym Rynku odbyła się przysięga żołnierzysłużby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, która była także okazją do promocji Żandarmerii Wojskowej wśród lokalnej społeczności. Mińszczanie mogli poznać historię, zapoznać się z zaprezentowanym sprzętem i wyposażeniem. W uroczystości, którą poprzedziła minuta ciszy dla uczenia pamięci poległego w Afganistanie st. chor. Jana Kiepury, uczestniczyli: komendant główny ŻW gen. dyw. Mirosław Rozmus, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego WP, dowódcy i przedstawiciele Rodzajów Sił Zbrojnych, komendanci szkół i centrów szkolenia Policji, przedstawiciele Prokuratury Wojskowej i sądów, władz miasta, gminy, mińskiej policji oraz straży pożarnej. Aktu zaprzysiężenia dokonał komendant CSŻW płk Piotr Płonka. Złożeniem przysięgi na sztandar jednostki wyróżnienizostali szeregowi elewowie: Dawid Mazur, Daniel Pieczychlebek, Klaudia Kalinowska i Łukasz Białozor. Następnie żołnierze: Marcin Herda, Łukasz Niedźwiecki, Robert Słowikowski i Patryk Teleżyński zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej.

Prawdziwie letni koncert w pałacowym amfiteatrze zwieńczył święto. Do typowo włoskiej spontaniczności, wrzawy, gimnastyki, wspólnego śpiewu i uśmiechu zachęcał tenor Sylwester Targosz-Szalonek. Piosenki neapolitańskie i te z repertuary Jana Kiepury akcentowały, że bez miłości świat nic nie wart. Brunetki i blondynki (szczególnie te w mundurach) gorąco reagowały na śpiewne wyznania i zaproszenia do zabawy. Wyśpiewany wspólnie szlagier Jesteś szalona wprowadził wszystkich w gorące i radosne klimaty. Nic więc dziwnego, że z prawdziwym aplauzem przyjęto Krystynę Giżowską, która zabrała świętujących gości w muzyczną podróż.

Okazało się, że całkiem pełnoletnie słowiańskie piosenki nie tylko się nie zestarzały, ale podobnie mocno porywają i młode serca. Pokolenia łączyły się w drodze do Fontainebleau, przy kompozycjach Trubadurów, poezjach Krajewskiego czy prawdziwym fortepianowym show Marka Lewandowskiego. Czerwone róże dla piosenkarki od komendanta CSŻW płk Piotra Płonki, komendanta OSŻW płk Tomasza Połucha i proboszcza parafii cywilno-wojskowej ks. płk Adama Prusa, szczęśliwa dla ŻW piosenka Trzynastego, życzenia stu lat i wspólne zdjęcia ukoronowały święto mińskich żołnierzy.

Numer: 25 (820) 2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *