Cuda demografii

Umarła najstarsza mieszkanka naszego regionu... To Bronisława Szulc z Porąb w parafii Glinianka, która za miesiąc skończyłaby 106 lat. Urodziła się 26 czerwca 1914 roku w Porębach, w lutym 1942 r. zawarła w Gliniance związek małżeński, dochowała się czworga dzieci, 7. wnuków i 12 prawnucząt. Zmarły w 2013 r. mąż pani Bronisławy, był prezesem OSP w Porębach. Małżeństwo doczekało 65. lat wspólnego życia...

Dodatek do stulatek

Cuda demografii / Dodatek do stulatek

Przy okazji setnych i kolejnych urodzin mówiła, że przez całe życie pracowała na roli i zajmowała się gospodarstwem domowym. Mimo lat ciężkiej pracy na roli i jako krawcowa cieszyła się nadal dobrym zdrowiem i miała doskonałą pamięć.

Gości witała radośnie, goszcząc obecnych wieloma przysmakami. Na pytanie o sukces długiego, pełnego wewnętrznej siły życia mówiła skromnie, że to nie jej zasługa. Po prostu trzeba się modlić, to Bóg na pewno wysłucha...A rodzina się zaopiekuje. Szczególnie Bogumiła Kopacz, która niestrudzenie sprawowała opiekę nad  jubilatką do końca jej dni...

..........................................

Najstarszą Polką, rekordzistką długowieczności w Europie Północno-Wschodniej oraz trzecią najstarszą osobą w Europie, a ósmą na świecie jest natomiast Tekla Juniewicz, która  urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa.

W tym samym roku Maria Skłodowska-Curie wygłosiła swój pierwszy wykład na Sorbonie, prezydent Theodore Roosevelt otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za negocjacje podczas wojny rosyjsko-japońskiej, niemiecki inżynier i konstruktor August Max von Parseval odbył pierwszy lot statkiem powietrznym, a August Kopff odkrył planetoidy Polyxenę i Titanię.

Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12 gdy Polska odzyskała niepodległość, 21 gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza i 33 lata, gdy świat po raz drugi pogrążył się w wojennej zawierusze. Mama Tekli, Katarzyna, która czas poświęcała na zajmowanie się domem, zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec, Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry Szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

Tekla, pieszczotliwie nazywana przez swe opiekunki „Kluską”, pilnie uczyła się szycia i haftu, pracowała też w kuchni, zajmowała się osobami starszymi z pobliskiego domu opieki i z ciekawością chłonęła świat.

Po ślubie Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie pan domu zatrudnił się w kopalni wosku ziemnego, a na świat przyszły dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (urodzona w 1929 r.). Pani Tekla przeżyła najstarszą córkę i swoich zięciów.

W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina jeszcze w komplecie opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica. Po jego śmierci, do 103. Roku życia pani Tekla mieszkała sama. Doskonale sobie radziła, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawy. Później zaopiekował się nią wnuk i wnuczka.

W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dra J. Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych, przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, zostając najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg. To sukces medycyny na skalę światową.

Babcia zawsze była bardzo aktywna, opiekuńcza, wesoła i nie rozpamiętywała trudnych chwil z przeszłości. Lubiła książki i podróże, była bardzo harda. Do dziś jest w dobrej kondycji, chociaż coraz częściej wspomina dom rodzinny w Krupsku i wymaga opieki. Bardzo chętnie się jej podejmujemy, babcia to niezwykła osoba – mówi wnuk pani Tekli, Adam.

10 czerwca pani Tekla skończy 114 lat. Ma dobry apetyt, choć już nie przygotowuje swoich słynnych tortów z 18 jaj. Jest superstulatką, rekordzistką długowieczności nie tylko w Polsce...

Wszystkiego najlepszego..

Więcej o polskich rekordzistach długowieczności na https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najstarszych_ludzi_w_Polsce.

Data: 06.06.2020Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *