KałuszynKałuszyn po żydowsku

Już na początku roku szkolnego grupa uczniów z SP w Kałuszynie przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Całe przedsięwzięcie zakończyło się konkursem na najlepsze projekty, poświęcone odkrywaniu żydowskiej historii swojej miejscowości. Kałuszynianie okazali się najlepsi w różnorodności działań…

Dialogi z podłogi

Kałuszyn po żydowsku / Dialogi z podłogi

W poprzednich latach nagrodzone prace i ich autorów można było poznać podczas gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W tym roku przeszkodził stan epidemii, więc 17 kwietnia galę przeprowadzono on-line, a nagrania umieszczono w sieci.
I wtedy właśnie okazało się, że spośród 37 projektów wybrano najlepsze i przyznano nagrody w czterech kategoriach – różnorodność działań, wpływ na lokalną społeczność, innowacyjność oraz odkrywanie historii. Uczniowie z Kałuszyna, którzy stali się ekspertami od historii miejscowych Żydów, zostali wyróżnieni za różnorodność działań. Biorąc pod uwagę ogrom pracy, który włożyli w swój projekt, nagroda jest w pełni zasłużona. Tak twierdzą nie tylko opiekunki projektu – Monika Marciniak i Katarzyna Mroczek, które podkreślają jak młodzi z wielkim zaangażowaniem wyruszyli w osobistą podróż związaną z odkrywaniem przeszłości własnego miasteczka i podjęli z pasją wiele inicjatyw.
I tak w poszukiwaniu cennych wiadomości i najróżniejszych ciekawostek przeprowadzili wywiady z członkami swoich rodzin oraz najstarszymi mieszkańcami miejscowości. Były to historie ich bliskich, czasem widziane na własne oczy, a czasem zasłyszane. Skrupulatnie je nagrywali i notowali, dzięki temu powstało aż pięć ilustrowanych rozmów. Niektóre zdjęciami z przedwojennego miasta. Pomogły im także zeszyty Roczników  Kałuszyńskich, a także archiwum starych fotografii.

Tyle się nauczyli, że stali się przewodnikami dla swoich rówieśników po miejscach związanych z historią Żydów w Kałuszynie. Szczególnie polecają brukowany rynek, synagogę, getto, budynek straży oraz stary i nowy kirkut. Przed wycieczką uporządkowali teren przy pomniku poświęconym pamięci lokalnych Żydów, a także zadbali o profesjonalne nagłośnienie.
Uczestnikom spaceru przygotowali mapę ze szczegółową trasą wyprawy, wystawę zdjęć, projekcję starych filmów, koncert muzyki żydowskiej, poczęstunek z tradycyjną macą i słodkimi racuchami oraz interaktywny quiz z nagrodami. Dzięki temu w rówieśnikach udało im się rozbudzić ciekawość lokalnej historii, a efekty ich działań można oglądać na stworzonej przez nich stronie internetowej, która jest małą encyklopedią wiedzy o Żydach Kałuszyna.

Numer: 16/18 (1176/1178) 2020   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *