Powiat mińskiPowiat miński konkursowy

W ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki odbył
się VII Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla Szóstoklasistów, zorganizowany
pod patronatem starosty mińskiego Antoniego Tarczyńskiego oraz burmistrza
miasta Marcina Jakubowskiego.

Asy ortografii

Powiat miński konkursowy / Asy ortografii

Konkurs wszedł już na stałe do przedsięwzięć dydaktycznych powiatu mińskiego. Ma na celu m.in. zmotywowanie uczniów do kształtowania umiejętności pisania zgodnego z zasadami ortografii i interpunkcji, diagnozę poziomu ortografii i interpunkcji u uczniów kończących szkołę podstawową czy wyrabianie szacunku dla ojczystego języka.

Do walki o tytuł mistrza ortografii przystąpiło 103 przedstawicieli 29 szkół podstawowych. Przyjechali z Cyganki, Dobrego, Grzebowilka, Halinowa, Jakubowa, Janowa, Kałuszyna, Kołbieli, Lipin, Ładzynia, Marianki, Mińska Mazowieckiego, Mistowa, Mlęcina, Rudy, Siennicy, Stanisławowa, Starogrodu, Sulejówka i Żakowa. Dyrektor Sławomir Domański życzył każdemu połamania pióra oraz miejsca na podium. Nauczycielom polonistom podziękował za przygotowanie podopiecznych, a Alinie Kulmie, Iwonie Matejczuk, Beacie Kaczmarskiej, Andrzejowi Dziugłowi, Renacie Miszczak, Marzenie Kozak, Beacie Araźnej, Beacie Gąseckiej, Lidii Kierzkowskiej za przygotowanie uroczystości oraz części artystycznej.

Jak co roku organizatorzy dyktanda skorzystali z cennego doświadczenia Wandy Skorek, która zainicjowała w 2007 roku zmagania ortograficzne, a w finale tegorocznym dyktowała tekst opracowany przez Alinę Komorowską, konsultantkę Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z pułapkami „kryjącymi” się we fragmencie zaczerpniętym z powieści podróżniczo-przygodowej Alfreda Szklarskiego „Tomek na czarnym lądzie”. Ponadto uczniowie musieli się wykazać znajomością zasad pisowni i tu niestety zdarzały się porażki, osłodzone na szczęście poczęstunkiem od organizatorów. Zmaganiom przyglądali się Iwona Chałupka z wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Mińsku oraz Renata Bakuła ze stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów w Mińsku.

Sami poloniści zaznaczyli, że przygotowanie do konkursu było poprzedzone skrupulatną pracą z ortogramami, homonimami, archaizmami, przysłowiami, skojarzeniami, rozsypankami, haczykami językowymi, opracowaniami lektur oraz dyktandami.

Rywalizacja była ostra, ale komisja w składzie: Alina Komorowska, Wanda Skorek, Renata Bakuła (ZSS ), Iwona Kokoszka, Mariola Kruszewska (SP-5), Ewa Pszczółkowska, Anna Lubieniecka (GM-2), Iwona Krasuska (Pustelnik), Marzanna Zagórska(Stanisławów) i Sylwia Kraus-Górska (ZS Janów) – wyłoniła laureatów.

Pierwsze miejsce zajęła Emilia Fijołek z SP w Ładzyniu (93 p.), uczennica Urszuli Młoduchowskiej, drugie – Katarzyna Leszczyńska z SP-5 (92 p.), podopieczna Iwony Kokoszki, trzecie zaś Martyna Łokietek z SP-2 (91p.), uczennica Iwony Matejczuk.

Wyróżnienia kolejno otrzymali: Julia Dróżdż z Siennicy (89 p.), Joanna Chabrowska z SP-2 (88 p.), Magdalena Majchrzyk z Dębego Wielkiego Wielkiiego (86 p.), Julia Patoka SP-2 (86 p.), Julia Szulim z SP-3 (86 p.), Milena Jackiewicz ze Stanisławowa (85 p.), Alicja Betlej SP-2 (85p.), Anna Krawczak ze Starej Niedziałki (84 p.), Martyna Przyborowska z Kołbieli (84 p.), Aleksander Budek z ZS -2 w Sulejówku (83 p.), Rafał Klimek z Rudy (83 p.) oraz Ewa Wiśniewska z SP-3 w Sulejówku (83p.). To prawdziwe asy ortografii.

Numer: 24 (819) 2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *