Powiat mińskiNasze przedszkola

Wybór żłobka czy przedszkola to często bardzo trudna decyzja dla rodziców. Niekiedy pierwszy raz powierzają opiekę nad swoim dzieckiem komuś obcemu. Czym kierować, się wybierając odpowiednią placówkę? Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę, by mieć pewność, że dziecko będzie w dobrych rękach? No i wybrać przedszkole samorządowe czy prywatne...

Maluchy bez skuchy

Mitem jest przekonanie, że wszystkie przedszkola są takie same i nie warto zbytnio się angażować w szukanie wyjątkowej placówki, ponieważ w przedszkolu maluch głównie się bawi. Oczywiście, w tym wieku zabawa jest główną aktywnością dziecka, nie oznacza to, że niczego się w tym czasie nie uczy. Wprost przeciwnie. Okres do 6 roku życia to czas największej plastyczności i chłonności dziecięcych umysłów. Dlatego warto wykorzystać go dobrze i zadbać o stymulujące otoczenie.

Przed wyborem odpowiedniej placówki warto zadać sobie pytanie – na czym zależy nam szczególnie? Bez względu na to, jaką myśl przewodnią wybierzecie dla swojego malucha, warto zwrócić uwagę na podstawowe kwestie jak problem kar i nagród, jak rozwiązywane są sytuację konfliktowe i jak opiekunki zapatrują się na trudne emocje, których przecież w momencie rozłąki z rodzicami nie brakuje.

Oczywiście trzon przedszkola stanowią ludzie w nim pracujący. To panie sprawujące opiekę nad dziećmi tworzą atmosferę i budują więź z dziećmi. One są najważniejsze, bo pod ich opieką dziecko spędza dużą część dnia. Dlatego warto sprawdzić, czy wszystkie osoby mają odpowiednie przygotowanie do pracy z dziećmi, czy są empatyczne i w jaki sposób reagują na dziecięce potrzeby. Ważna jest także ich komunikacja z rodzicami. Im lepsza, tym większa szansa na dobre  funkcjonowanie dziecka w nowych warunkach.

Wybierając drugi dom swojemu dziecku trzeba też wiedzieć, jak wygląda plan dnia w przedszkolu... czy dzieci mają czas na swobodną zabawę pomiędzy zajęciami... czy zajęcia są ciekawe i różnorodne oraz ile czasu maluchy spędzają na dworze?
Poza podstawą programową realizowaną w przedszkolu warte uwagi są też zajęcia dodatkowe jak język angielski, zajęcia logopedyczne, sportowe i basen. Przedszkole powinno być także objęte opieką psychologa, który w razie ewentualnych trudności lub pytań jest do dyspozycji rodziców.
Niebagatelna jest także wiedza o posiłkach i dokarmianie, choć wielu zwraca również uwagę na lokalizację i warunki lokalowe.
Zapytajmy też, jak liczne są grupy, czy jest podział wiekowy oraz ile dzieci przypada na opiekuna? I najważniejsze – jak sami czujecie się w danym przedszkolu, co podpowiada wam intuicja? Czy to jest dobre miejsce dla waszych dzieci?

Numer: 12/13 (1172/1173) 2020   Autor: (red)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *