Mińsk MazowieckiMechanik w TVP 1

Jak zapowiadaliśmy, we wtorek 28 maja 2013 r. dyrektor Tomasz Płochocki, uczniowie i absolwenci Mechanika byli gośćmi programu Kawa czy herbata. Temat rozmowy, mimo wczesnej godziny i atmosfery planu filmowego Rancza, był niezwykle poważny, bowiem dotyczył funkcjonowania i szans rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Dziwy zawodowe

Mechanik w TVP 1 / Dziwy zawodowe

Rozmowę poprzedził krótki reportaż z wizyty 20 maja filmowców Kawy i herbaty w siedzibie ZSZ-2. Widzowie mogli zobaczyć nowocześnie wyposażone pracownie zawodowe i usłyszeć wypowiedzi uczniów, którzy korzystają z programów i sprzętu najnowszej generacji, by zdobywać wiedzę i umiejętności pozwalające im odważnie patrzeć w przyszłość i zmierzyć się z konkurencją na niełatwym rynku pracy. To, że szkoła realizuje projekty unijne, w tym plany szkoły inwestującej w przyszłość i szansą na zdobycie ciekawego zawodu dało młodym ludziom możliwość ukończenia różnorodnych kursów i praktyk, a tym samym na podniesienie swoich kwalifikacji i atrakcyjności na rynku pracy.

Uczniowie bardzo chcieli pochwalić się nie tylko szkołą, panującymi w niej warunkami nauki, ale także realizacją własnych pomysłów. Telewizja rządzi się własnymi prawami, więc pełna prezentacja pracy i osiągnięć młodzieży Mechanika nie była możliwa. Uczniowie jednak zdołali pochwalić się swoim ostatnim dziełem – ekopojazdem, który został projektem z klasą.

A na żywo? Dyrektor Tomasz Płochocki pojawił się obok ranczerskiej ławeczki w otoczeniu uczniów i absolwentów zespołu. Podkreślił, że zarządza szkołą, której kadra i uczniowie nie ulegli modzie na szkolnictwo ogólnokształcące i trwali, mimo trudności, przy szkolnictwie zawodowym. Wprawdzie jest ono bardziej kapitałochłonne, ale za to przed młodymi ludźmi otwiera szersze perspektywy, daje szanse na odnalezienie swego miejsca w gospodarczej rzeczywistości, bo nadąża za potrzebami rynku pracy. Przetrwanie trudnego czasu, a nawet rozwój szkoły, możliwe były dzięki wsparciu władz powiatowych, lokalnych instytucji i przedsiębiorstw oraz realizacji projektów. Wykorzystanie funduszy unijnych pozwoliło im bowiem na doposażenie i unowocześnienie bazy dydaktycznej, umożliwiło uczniom podnoszenie swoich kwalifikacji i atrakcyjności na rynku pracyi rynku edukacyjnym. Także podejmowanie odważnych decyzji i brania odpowiedzialności za własną przyszłość.

Tak postąpili absolwenci szkoły – Piotr Płotczyk i Konrad Goździk, którzy mieli odwagę założyć własne przedsiębiorstwa. Piotr działa w branży elektronicznej, Konrad – w samochodowej. Obaj optymistycznie patrzą w przyszłość, bo rozbudowują powoli swoje przedsiębiorstwa, umiejętnie pokonują trudności i skutecznie działają, by realizować swoje plany. Obaj podkreślali, że bezcenną okazała się wiedza zdobyta na lekcjach przedsiębiorczości, które w Mechaniku wpisane są w obowiązkowy plan zajęć, oraz umiejętności i kwalifikacje zdobyte na różnego rodzaju kursach.

Rzeczywistość gospodarcza nie jest łatwa, ale jak dowodzą uczniowie Mechanika, wystarczy być mądrym, mieć odwagę uczyć się i wiedzę wykorzystywać, by znaleźć swoje miejsce w nowoczesnym świecie i realizować własne pragnienia.

Numer: 23 (818) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *