SiennicaSiennica zabytków

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej, które powstało w 2016 roku, już od samego początku postawiło sobie za cel renowację zabytkowych nagrobków na siennickim cmentarzu. Przez lata udało się nie tylko odnowić wiele pomników, ale również oczyścić i uporządkować przyległy teren. Na tym jednak nie koniec, bo pracy do wykonania jest jeszcze wiele…

Ratują groby

Początkowo członkowie i sympatycy Stowarzyszenia ograniczyli się do przeprowadzenia najpilniejszych prac na cmentarzu. Uporządkowali najbardziej zaniedbane miejsca. Czasem dawało to niespodziewane rezultaty, jak odkrycie zasypanej ziemią XIX-wiecznej płyty nagrobnej Izabelli Kopycińskiej.
Następnym krokiem było pozyskiwanie środków na renowację nagrobków. Służą temu nie tylko zbiórki publiczne, ale również wnioski o dofinansowania z UE czy innych źródeł. Dzięki temu udało się przywrócić blask kilku nagrobkom. W 2018 roku odrestaurowano pomnik z 1884 r. na grobie Waleriana Jawdyńskiego – nauczyciela w siennickim seminarium, nagrobek z 1865 r. Józefa Kulewskiego – d oktora w eterynarii z Siennicy, a także nagrobki Tomasza Unierzyskiego i jego żony Rozalii z Karwowskich Unierzyskiej – dziedziców dóbr Łękawica. W 2019 roku dzięki zbiórkom i środkom gminnym przeprowadzono prace renowacji grobów Leokadii Zakrzewskiej – żony Jana Zakrzewskiego, nauczyciela szkoły w Siennicy oraz Stanisława Michałowskiego – pisarza gmin Ładzyń i Siennica. Natomiast w ramach pieniędzy unijnych odrestaurowano cztery kolejne nagrobki: Józefa Bogusławskiego z 1876 r. – oficera wojsk polskich, dziedzica dóbr Zglechów, Salomei z Troszczyńskich Bogusławskiej z 1867 r. – dziedziczki Zglechowa, Michała Bogusławskiego z 1875 r. – oficera wojsk polskich, a także Karola i Wojciecha Karczewskich z 1881 r. – obywateli ziemskich z majątku Grzebowilk.
Teraz Stowarzyszenie przymierza się do kolejnego projektu. Chodzi o renowację nagrobka Róży Rembielińskiej i Kazimierza Dorożyńskiego z 1925 roku. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie z budżetu gminy w wysokości 9 835 000 zł. Drugie tyle dołoży SPZS, które już uzyskało od wojewódzkiego konserwatora zabytków pozwolenie na przeprowadzenie prac.

Numer: 7 (1167) 2020   Autor: (łk)Komentarze

Dodano dnia: 2021-02-15 godz. 02:25 :: przez: Joanna Mackiewicz -Boguslawska

Chcialabym bardzo podziekowac za utrzymywanie grobow ..ja jestem pokrewniona z Jozefem Boguslawskim i Michalem Boguslawskim ktory byl ozeniony z Zofia Draminska . Oni mieli syna tez Michala ktory byl ozeniony z Bronislawa Piotrkowska a potem byl Jerzy Boguslawski .. i to byl moj Dziadek On mial syna Macieja Boguslawskiego a ja Joanna jestem jego Corka ..Mieszkam za granica i jak tylko bede w Polsce to odwiedze rodzine groby .Szukam tez grobu Jerzego Boguslawskiego ur 1886 zm 1927. Raz jeszcze dziekuje za wasza prace jestescie cudowni z powazaniem Joanna Mackiewicz z domu Boguslawska

 

 

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *