Jakubów gminnej pamięci

To nie było łatwe zadanie. Wprawdzie napisanie strony wspomnień z ostatnich 30 lat nie jest wielką sztuką, ale nie w kontekście samorządowym. Tym bardziej, że jakubowski konkurs ma przesłanie literackie, bo w pierwszych wydaniach skupiał się na recytacji własnych i cudzych wierszy. Piąta edycja była wyłącznie twórcza i dotyczyła przemian lokalnych w ciągu ostatnich trzech dekad. Próba czytania własnej prozy nie wszystkim wyszła na dobre…

Proza bez powroza

Jakubów gminnej pamięci / Proza bez powroza

Działające od 30 lat samorządy doczekały się wreszcie swego święta. Będzie trwało cały 2020 rok, bo właśnie gmina jest najbliżej mieszkańców, widzi ich potrzeby i jak może, tak inwestuje. Tak powstają obiekty służące rekreacji, wypoczynkowi, świadczeniu usług publicznych czy podniesieniu jakości życia
mieszkańców.
Nic więc dziwnego, że władze gmin chcą wykorzystać okazję i wypromować swe działania. Najlepiej to zrobić z wykorzystaniem lokalnych talentów…
Gmina Jakubów ma ich bez liku, a szczególnie wśród seniorów. Gdy więc wójt Hanna Wocial ogłosiła konkurs na opisanie trzech dekad samorządu, chętnych nie brakowało. Zgłoszenia przyszły z Mistowa, Wiśniewa, Jakubowa, Ludwinowa, a nawet z Dobrego, Cegłowa i Kałuszyna. Wszystkich oceniano nie tylko za walory merytoryczne czytanej prozy, ale także za jej umiejętności literackie i wyraz artystyczny.
Jury postawiło głównie na cechy literackie, wręcz poetyckie, więc siłą rzeczy panegiryczne opisy gminnych zjawisk i ludzi nie mogły wzbudzić pożądanych emocji. Z drugiej strony nagrodzone prace potraktowały problem wybiórczo lub osobiście, jakby tematem były lokalne osobliwości.
Tak o cegłowskim Gauguin’ie napisała laureatka konkursu Ewa Jachimska-Bieniek z Cegłowa i tak swoje przygody życia potraktował Janusz Wiechowski pochodzący z gminy Dobre. Trzecie miejsce przyznano Januszowi Borucowi, który entuzjastycznie opisał rządy wójt Hanny Wocial.
Godne wyróżnień napisały swe prace Alina Włodarczyk-Kurpiewska z UTW w Kałuszynie, Elżbieta Sobotka z Jakubowa, Teresa Biegalska z Mistowa, Teresa Kowalska z Kałuszyna oraz Wojciech Nowak z Wiśniewa.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, odpowiednio 200 zł, 150 zł i 100 zł oraz dyplomy i nagrody rzeczowe.

Uroczystość uświetnili nie tylko swoim przybyciem, ale również cennymi mowami ks. prof. Roman Bartnicki i filmujący wydarzenie Zbigniew Piątkowski. Kapłan nie ukrywał swojego wzruszenia, że mógł wziąć udział w tak pięknej uroczystości, która stała się dla niego okazją do wspomnień z młodości oraz faktu, że zawsze bliska jest mu rodzinna gmina. Redaktor zaś swoim wystąpieniem uświadomił zebranym, jak niełatwą rolę mają media, które na przestrzeni transformacji ustrojowych, które zaszły w naszym kraju, muszą stać na straży bezstronności i prawdy w przekazywanych informacjach. Tak czynią tylko niezależne od władzy i układów czasopisma…

Konkurs był także uczczeniem babć i dziadków. Mistowscy uczniowie pod opieką wychowawczyń zaśpiewały kilka własnych tekstów ułożonych do melodii popularnych szlagierów.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom oraz zaproszonym gościom przygotowany przez kucharki z Jędrzejowa ciepły posiłek, gorące napoje oraz słodki poczęstunek.

Numer: 5 (1165) 2020   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *