CegłówCegłów inwestycji

Jak uczcić 30-lecie samorządu terytorialnego? Można kulturalnie jakimś koncertem gwiazdy, albo konkursem z cennymi nagrodami. Wójt Uchman wpadł na pomysł, by jednak była to wyjątkowa inwestycja i do tego nie cała za pieniądze gminy. Udało się przekonać zarząd Mazowsza i tak powstało Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Przyrody z siedzibą OSP. Jego otwarcie przeszło najśmielsze wyobrażenia…

Zwoje rozwoju

Cegłów inwestycji / Zwoje rozwoju

Gmina Cegłów rozpoczęła 2020 rok wyjątkowo, bo kolejnym spełnionym marzeniem władz, strażaków i polityki. Oto w środę 15 stycznia uroczystemu otwarciu remizy i centrum ekologii towarzyszył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie tylko, bo sekundował mu marszałek Struzik, który – jak opowiadał wójt Uchman – docenił pomysł i wsparł go kwotą ponad dwóch milionów złotych.
Tak powstał obiekt użyteczności publicznej przeznaczony na potrzeby miejscowej ludności oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Pomieszczenia na parterze mają wyposażenie w instalacje komputerowe i multimedialne, więc mogą służyć do prowadzenia szkoleń, seminariów oraz konferencji. Projekt jest również bardzo ważny z punktu widzenia społeczno-gospodarczego całego województwa mazowieckiego. Oprócz działań edukacyjnych i proekologicznych będzie spełniał funkcję integrującą mieszkańców.
Budynek będzie zarządzany przez Kulturotekę w części obejmującej realizację projektu związanej z edukacją ekologiczną, wykorzystaniem sali konferencyjnej i potencjału multimedialnego. Strażacy przejęli olbrzymi garaż i piętro budynku. Dzięki temu OSP Cegłów ma zabezpieczoną gotowość bojową, socjalną i szkoleniową. Ze względu na swoje położenie i wyposażenie budynek może służyć PSP jako zapasowe centrum dowodzenia.
Generalnym wykonawcą budynku była firma LUX z Mińska, a wartość całego zadania łącznie z zakupem działek, wyposażeniem oraz pracami  budowlanymi wyniosła ponad 3,4 miliona złotych.

Nic dziwnego, że wobec takich faktów miękną każde wątpliwości. Tym bardziej, gdy wszyscy mówcy są naturalnie szczęśliwi, a jeszcze bardziej docenieni dziękczynnymi statuetkami sponsorzy, radni, wykonawcy i strażacy. Dopiero po takiej oratorskiej i dekoracyjnej uczcie wystąpiły dzieci z wiązanką ekologicznych wierszy i piosenek, a połączone siły Podciernianek z Posiadalankami pokazały to, co ludowcy lubią najbardziej. Trzeba było widzieć ich rozbawione twarze, by się przekonać o sile ludowych pieśni i scenek kabaretowych wprost ze wsi. Nie bez elementów politycznych, ale delikatnie uderzających w rządzących. Szkoda, bo prezes PSL szykuje się do batalii o prezydenturę i przydałaby mu się sprośna krytyka konkurencji.

Numer: 4 (1164) 2020   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *