Metropolia warszawska to jeden z najszybciej rozwijających się regionów Europy. Ma ponad 3 mln mieszkańców, 9 powiatów i 70 gmin. Nie wszystkie należą do Stowarzyszenia MW, które integruje gminy i powiaty, wspiera ideę samorządu terytorialnego oraz harmonijny rozwój społeczno-gospodarczy członków.

Gminy warszawskie

Gminy warszawskie

Na razie SMW zrzesza 29 gmin, a wśród nich są także samorządy z mińskiego powiatu. To prócz miasta Mińsk także Mrozy, Cegłów, Halinów i ostatnio także Dębe Wielkie. Przyjęto ją na członka z dwóch powodów – bliskości do stolicy i niezwykłych walorów przyrodniczo-turystycznych. Lasy i zadrzewienia zajmują tu ponad 1/5 powierzchni gminy. Szczególne zalety krajoznawcze posiada rzeka Mienia, która po otwarciu oczyszczalni w Kędzieraku, odzyskała wysoki stan czystości wody. Świadczą o tym stanowiska wydr i bobrów i malownicze rozlewiska.
Pozostałe samorządy czekają, choć mają nawet bliżej do Warszawy, a także nie gorsze walory przyrodnicze. Na razie nikt głośno nie mówi, dlaczego metropolia im nie odpowiada…

Numer: 4 (1164) 2020   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *