Stanisławów z wizją

Podczas sesji budżetowej, która miała miejsce w grudniu, wójt gminy Stanisławów Kinga Sosińska pokusiła się o przedstawienie interesującej prezentacji. Zawarła w niej najważniejsze zadania, jakie ma do wykonania gmina Stanisławów w najbliższych latach…

Para na filary

Stanisławów z wizją / Para na filary

Najważniejszą sprawą jest demografia. W gminie Stanisławów tak jak w całej Polsce rośnie liczba osób w wieku emerytalnym, a maleje liczba najmłodszych. Odpowiedzią na tę tendencję mają być intensywne inwestycje związane z poprawą jakości życia w gminie, co zatrzyma odpływ dzieci i młodzieży, a przyciągnie nowych mieszkańców i przedsiębiorców.
W kwestii oświaty kluczowe będzie dokończenie przedszkola w Stanisławowie. Także budowa sali gimnastycznej w Ładzyniu oraz uruchomienie pierwszego żłobka. Władze zakładają też systematyczną poprawę poziomu kształcenia.
Wójt planuje utwardzenie co najmniej 35 km dróg i położenie nawierzchni asfaltowej na przynajmniej 20 km. To więcej niż obecnie jest w całej gminie.
Zapewnienie stałego dostępu do wody wiąże się z budową drugiej stacji jej uzdatniania. Potrzebne będą też zbiorniki retencyjne z przepompowniami i przede wszystkim systematyczne podłączanie do wodociągów kolejnych gospodarstw domowych. Podobnie musi być z kanalizacją, a tam, gdzie nie można jej przeprowadzić, gmina chce wspierać budowę przydomowych oczyszczalni.
Władze nie zapominają też o OSP, chcąc dokonać modernizacji wszystkich strażnic na terenie gminy, aby zapewniały one odpowiedni standard. Chcą także inwestować w sprzęt i tabor samochodowy.
Pośród innych zadań można wymienić szeroką promocję gminy, wsparcie organizacji pozarządowych czy działania proekologiczne.

Jak to wszystko sfinansować? Tutaj o dpowiedzią są trzy filary – oszczędność, pozyskiwanie pieniędzy zewnętrznych oraz budowanie własnych dochodów. W pierwszym przypadku gmina chce postawić na systematyczną kontrolę finansów wszystkich jednostek organizacyjnych gminy, w drugim zaangażować jak największe siły pracowników urzędu do starania się o dofinansowania, a w trzecim dobrze wykorzystywać zbierane podatki.
Wójt zaznaczała, że sytuacja finansowa gminy się pogarsza, więc trzeba było znacznie przebudować budżet i wieloletnią prognozę finansową. Tym właśnie zajmowała się przez ostatnie kilka miesięcy, czego efektem jest kolejny rekordowy program inwestycyjny o wartości ponad 7 mln zł na 2020 rok. Natomiast w przyszłych latach kwota ta może sięgać nawet 10 mln zł.

Żeby nie pozostać gołosłowną, wójt przedstawiła dane za 2019 rok. Przypomniała, że łącznie udało się pozyskać imponującą kwotę dotacji w wysokości ponad 5 mln zł, czyli więcej niż przez całą kadencję poprzedniego wójta. Tym samym Kinga Sosińska, nawiązując do miejsca, w którym toczyła się sesja, czyli szkoły w Stanisławowie, wystawiła sobie piątkę, pozostawiając jeszcze miejsce na najwyższą ocenę, którą ma nadzieję uzyskać w najbliższych latach.

Numer: 3 (1163) 2020   Autor: (łk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *