Gmina Mrozy rozpoczęła działania zmierzające do realizacji projektu, którego celem jest rekonstrukcja średniowiecznego grodziska w Grodzisku. Był to jeden z największych tego typu obiektów w rejonie.

Grodzisk na podziw

Grodzisk na podziw

Szacuje się, że cały zespół osadniczy pod względem wielkości był na tym terenie drugi po zamku w Liwie. Grodzisko ma wymiary 120 x 150 m. Otacza je pojedynczy pierścień wałów, którego wysokość nie przekracza 3 m. Natomiast fosa ma szerokość ok. 5 m i głębokość dochodzącą do 1,75 m.
Grodzisko usytuowane jest kilkadziesiąt metrów na północ od przystanku PKP Grodziszcze Mazowieckie. Znane jest literaturze archeologicznej od drugiej połowy XIX w. i było wielokrotnie badane. XI-wieczny gród miał między innymi pełnić rolę punktu obronnego Mazowsza przed atakami z Małopolski.
Projekt przewiduje rekonstrukcję ogrodzeń, budynków oraz narzędzi, którymi się wtedy posługiwano. Obiekt ma stać się atrakcją turystyczną o zasięgu krajowym, a nawet zagranicznym. Planowane jest urządzanie w tym miejscu festynów oraz różnego rodzaju pokazów.
Przy grodzisku powstanie parking, punkty gastronomii i sklep z pamiątkami.

Numer: 47 (1155) 2019   Autor: (łk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *