Tegoroczne dębskie obchody 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Dębem Wielkim rozpoczęły się przy pomniku Orła Pamięci. Tutaj uczniowie I LO PUL w Dębem Wielkim po raz pierwszy umundurowani stanęli do uroczystej zbiórki i wraz ze starszymi uczniami z I LO PUL Wołomin stanęli na honorowej warcie oraz poprowadzili ceremoniał wojskowy przy pomniku. Było uroczyste podniesienie flagi, odczytanie Apelu Pamięci, odśpiewany hymn państwowy, złożone kwiaty oraz okoliczne przemówienia.

Orla wolność

Orla wolność

Gdy uroczystości przeniosły się do kościoła parafialnego w Dębem Wielkim, tam Pisk Orła Białego pokazała dębska młodzież, a Wolną i Niepodległą sławili artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Druga część obchodów odbyła się późnym popołudniem przy Dębskiej Kawie Żołędziówce i Sucharach Marszałka w Dębiance w temacie kilku słów o kwestii kobiecej, czyli kobiety w drodze do Niepodległości. Tutaj odbył się w klimatycznej i kameralnej scenografii ciekawy pokaz mody historycznej przygotowany przez Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich oraz występ słowno-muzyczny Zespołu Artystycznego Gminnego Ośrodka Kultury w Dębem Wielkim. Spotkaniu towarzyszyła wystawa tematyczna „Jak polskie kobiety zdobywały prawa wyborcze”.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Projektu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Numer: 47 (1155) 2019   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *