SiennicaSiennica patriotyczna

Od trzech lat mieszkańcy gminy Siennica mają swoisty sposób na uczczenie rocznic odzyskania Niepodległości. Ich koncert pieśni patriotycznych organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej przy współpracy z Młodzieżową Radą Gminy stał się wydarzeniem godnym uwagi i przyciągającym lokalnych patriotów. Tym bardziej, że na pieśniach się nie kończy. W grę wchodzą też unikatowe wspomnienia, wizualne promocje historii gminy oraz pokazy flagowe…

Flagowy zawrót głowy

Siennica patriotyczna / Flagowy zawrót głowy

Do 16.00 w niedzielę sala gimnastyczna Zespołu Szkół w Siennicy zapełniła się zupełnie. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe kotyliony, a gości witał prezes SPZS Zenon Jurkowski z wiceprezes Sylwią Chądzyńską.
Minutę ciszy poświęcono bohaterom, chór Kanon zaintonował hymn państwowy.
I na tym skończyła się patriotyczna sztampa, bo prowadzone przez Monikę Pszkit zespoły uraczyły publikę nie tylko pieśniami z okresu odzyskania niepodległości. Były zrywne nuty z Powstania Warszawskiego, II wojny światowej, a nawet liryczne i ludowe utwory skomponowane przez Stanisława Moniuszkę. W ten sposób w jednym występie połączono 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 75. rocznicę PW i rok Moniuszkowski.

Po takiej dawce muzyki Tadeusz Gnoiński wygłosił prelekcję na temat udziału sienniczan w walkach o niepodległość. Uczestnicy koncertu usłyszeli o walce uczniów i absolwentów Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy oraz o zasługach takich osób jak ksiądz Łukasz Janczak czy nauczyciel Antoni Królikowski. Kustoszowi muzeum szkolnego towarzyszył jego kilkuletni wnuk Ignacy, by w ten sposób wskazać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy i tradycji młodszym pokoleniom.
Słowa pamięci szybko wdrożyły w czyn dzieci ze Starogrodu. Ich program artystyczny przygotowany przez Anetę Michalik to nie tylko recytacja wiersza Tu wszędzie Polska i śpiew o niepokornej Niepodległej, a przede wszystkim taniec z biało-czerwonymi pomponami i flagami, które dzięki dynamicznej choreografii pokazały ważne fragmenty naszej historii. Szczególnie zaś wplątanie w zabory, powstania i odzyskanie suwerenności, dzięki której nasza flaga mogła stać się narodową chlubą.

Finał konkursu plastycznego na plakat o małej ojczyźnie udowodnił, że dzieciom wciąż chce się malować. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. W najmłodszej wygrała Emilia Stojak z klasy III z SP w Starogrodzie, przed Pauliną Bąk z klasy III z SP w Żakowie i Weroniką Jarosz z klasy I z PSP w Żakowie, a wyróżnienie otrzymała Paulina Wiącek z klasy III SP w Grzebowilku. W kategorii klas V-VIII główną nagrodę otrzymał Bartłomiej Bolanowski z klasy V z SP w Siennicy, drugie miejsce – Olga Szubińska z klasy V w Siennicy, a trzecie – Zuzanna Ochmańska z klasy VI PSP w Starogrodzie Tu wyróżnienia zdobyli: Maksymilian Duszczyk i Aleksandra Zagórska z klasy VII PSP w Siennicy. W kategorii szkół średnich wygrała Julia Gałązka z klasy III technikum w Zespole Szkół w Siennicy. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody – książki do samodzielnej nauki rysunku oraz profesjonalne przybory plastyczne.

Na prezentacje multimedialne zapraszał Jakub Mazek z MRG i Anetta Jurkowska z SPZS. Organizatorzy mieli też filmowe niespodzianki wprost z PKF, która kręciła Siennicę w 1950 i w 1986 roku. Starsi widzowie mieli okazję do wspomnień, a młodsi – do zobaczenia osady sprzed lat. Drugą niespodzianką był biało-czerwony tort od Krzysztofa Sibilskiego z Kulfona.
A na koniec – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z akordeonistą Kamilem Szubińskim i gitarzystą Grzegorzem Bylinką. Wszyscy uczestnicy mogli śpiewać popularne żołnierskie piosenki, bo organizatorzy zadbali, aby nikomu nie zabrakło słów…

Numer: 46 (1154) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *