Mińsk MazowieckiŻandarmi na przysiędze

Tym razem było ciepło, które jest rzadkością podczas październikowych obchodów święta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku. CSŻW utworzone w 2007 roku jest sukcesorem międzywojennej edukacji żandarmskiej w Grudziądzu. Dziś to wysoce wyspecjalizowany i profesjonalny ośrodek szkoleniowy, który co pół roku szkoli przygotowawczo pół setki elewów…

Szeregi po brzegi

Żandarmi na przysiędze / Szeregi po brzegi

W czwartek 17 października 2019 roku na terenie mińskich koszar były do świętowania aż trzy okazje. W dniu święta Centrum Szkolenia jak zwykle zaprzysięgano elewów służby przygotowawczej, a komendant płk dr Sławomir Niemirka ogłosił oficjalne rozpoczęcie funkcjonowania Szkoły Podoficerskiej ŻW w Mińsku Mazowieckim.
W uroczystym apelu uczestniczył Szef Sztabu KG ŻW płk dr hab. Piotr Płonka, przedstawiciele jednostek wojskowych, uczelni wyższych, wojskowych centrów szkolenia, mińskich służb mundurowych, władz samorządowych, duchowieństwa i mediów. Tradycyjnie przybyły również rodziny orazznajomi elewów, którzy w  tym dniu z dumą uczestniczyli w uroczystym apelu.
Komendant Niemirka podziękował im za dotychczasowy trud oraz zaangażowanie. Życzył żołnierskiego szczęścia w realizacji dalszych zamierzeń na przyszłość oraz powodzenia w dalszych etapach szkolenia. Być może na kaprala w szkole podoficerskiej.

Na razie jednak najlepszych elewów wszyscy zobaczyli przed sztandarem. Wystąpili Arkadiusz Cieślak, Jakub Niedbalec, Mateusz Sacharko i Michał Szmigiel, który też dziękował kadrze za wiedzę, umiejętności i przygotowanie do przysięgi.
Inni jak Beata Cieśla, Marta Pakowa, Aleksandra Rybicka i Hubert Michalec mieli szczęście wraz z rodziną odebrać listy gratulacyjne przed trybuną honorową. Były odznaki pamiątkowe CSŻW, wyróżnienia dla pracowników resortu Obrony Narodowej i żołnierzy, a także pisma pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki wojskowej oraz urlopy i nagrody pieniężne.
Jeszcze tylko podziękowano dyrektorom mińskich szkół za współpracę i ks. ppłk dr Ireneusz Biruś w imieniu Biskupa Polowego Wojska Polskiego wręczył medal Bogu, Służbie i Ojczyźnie komendantom Sławomirowi Niemirce i Tomaszowi Szoplikowi.
Uroczystość zakończyła defilada, w której uczestniczyli uczniowie klas mundurowych.

Numer: 43 (1151) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *