Powiat mińskiPowiat na konferencji

Zaprosili pracodawców, przedstawicieli szkół powiatu mińskiego i samorządowców, by zastanowić się, jak efektywnie współpracować na zmieniającym się rynku pracy. Właściwie na już zmienionym, bo od kilku lat z bezpiecznym bezrobociem i jednocześnie brakiem pracowników, a szczególnie fachowców. Wszyscy ubolewają, że to wina ustawionej na kształcenie ogólne oświaty, ale są pełni obaw, czy jej uzawodowienie poprawi sytuację. Potrzebna jest więc ścisła współpraca szkół z biznesem, której koordynatorem będą urzędy pracy…

Triada nie siada

Powiat na konferencji / Triada nie siada

Trójkąt wykonawczy pracodawca, szkoła, urząd pracy nie powstanie natychmiast, ale trzeba zaczynać go budować od najmłodszych klas szkoły podstawowej. Należy dzieciom uświadamiać, żeby wybierały kierunki kształcenia zgodne z ich zdolnościami, a nie modą. Chodzi też o ich  uświadamianie, że każda praca i zawód służą człowiekowi w jego samorealizacji. Trzeba sobie wybrać taki zawód, by z chęcią pracować, a właściwie nie czuć, że się pracuje. Doskonałym przykładem jest tu zabawa dzieci w różne profesje. One to czują od najmłodszych lat, więc trzeba to tylko w nich utrwalać.

Takie optymistyczne wnioski płyną z naszej rozmowy z dyrektor Grażyną Borowiec, która na konferencję zaprosiła grono prelegentów. I tak Anna Węglicka mówiła o absolwentach szkół zawodowych na rynku pracy, a Piotr Ciepliński o nowym podejściu do edukacji, kwalifikacji i rynku pracy.
Byli i miejscowi mówcy. Kwalifikacyjne kursy zawodowe w kształceniu dorosłych omówiła Joanna Kowalska z CKZiU, zaznaczając wpływ decyzji państwowych na kształcenie ustawiczne. Tak było po zniesieniu obowiązkowej służby wojskowej, które doprowadziło szkolenia kursowe niemal do upadku.
Dalej o współpracy szkoły z pracodawcą z nastawieniem na dobro uczniów mówił Adam Trześkowski z Budowlanki, a o kwestiach pracodawcy w systemieedukacyjnym – Tomasz Płochocki z Mechanika. Poruszył on m.in. zatrudnianie młodocianych pracowników, obowiązek egzaminów zawodowych,możliwość praktyki za granicą, zasady ustalania zawodów i szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego. Zaznaczył, że wzmocnienie udziału pracodawców powinno przyczynić się do podniesienia prestiżu szkolnictwa zawodowego.

Do tego Paweł Antosiewicz zaprezentował Zespół Szkół Specjalnych w Ignacowie, a jego uczniowie ze Spółdzielni Uczniowskiej Grosz do Grosza przygotowali specjalne kubki wręczane gościom konferencji.
Zarówno prelegenci jak i uczestnicy konferencji mówili o potrzebie współpracy i konieczności podejmowania działań na rzecz współpracy, której efektem będzie zwiększenie efektywności oraz dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb pracodawców.
To nie koniec, bo miński PUP zamierza w tym zakresie organizować krótkie branżowe spotkania pracodawców oraz przedstawicieli oświaty i samorządowców, aby wspólnie reagować na nowe wyzwania rynku pracy, na którym warunki dyktują pracobiorcy…

Numer: 43 (1151) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *