W majowe dni Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała Tydzień Bibliotek. Okazało się, że i tym razem, pracownicy stworzyli pełną przyjaźni i inspiracji przestrzeń. W miniony piątek biblioteczni animatorzy, archiwiści i regionaliści oraz zaproszeni goście świętowali swój dzień.
Harce wyobraźni
Tydzień bibliotek ubiegł pod hasłem przestrzeni dla kreatywnych. Do artystycznych wędrówek z książką nikogo nie trzeba było namawiać, zwłaszcza że przewodnicy – Anna Kołowska, Katarzyna Chojnacka oraz Jacek Madziar, Jan Kaczorek oraz Waldek Piekarski – przygotowali oryginalne atrakcje.
Pierwsze zajęcia za sprawą Nawojki Szczepanik i Anny Szymańskiej najmłodsi spędzili z pracownią Peppo. Orientalne emocje przyniosły spotkania z Edytą Matejko- Paszkowską, tłumaczem języka koreańskiego. Dzieci poznały historię Korei, tradycje, stroje oraz kuchnię.
Na gości biblioteki czekało spotkanie z Agnieszką Pelczarską oraz Urszulą Maksimowicz, pracownikami Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych, które przyjechały z psem przewodnikiem. A biblioteczna kinoteka zaprosiła na film o drakuli – właścicielu hotelu dla... potworów.
Finałem Tygodnia Bibliotek stało się spotkanie z teatrem Małe MI oraz spektakl Fintikluszki. Pełni scenicznej pasji aktorzy, Kajetan Mojsak i Sława Tarkowska, wprawiając w ruch zaczarowaną menażerię lalek oraz śpiewając zaaranżowane przez Karolinę Cichą ludowe pieśni tworzyli klimaty wyobraźni.
Atrakcją były też lekcje biblioteczne, zwieńczone przysięgą przyjaciela książki, wykonaniem zakładki i zwiedzaniem biblioteki. Z racji roku Tuwima biblioteka zapraszała na zajęcia związane z twórczością tego poety. Podczas spotkań nagrodziła uczniów Dąbrówki, Simonę Gustaw oraz Piotra Kloczkowskiego za popisową recytację znanej wszystkim Lokomotywy.
Zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, zabawy animacyjne zchustą, cykliczne spotkania wędkarskie czy zachęcające do czytania akcje „Od zera do biblioteki” i „Cała Polska czyta dzieciom” oraz imprezy kulturalne dla tych bardziej dojrzałych, to chleb powszedni tego miejsca.
– Widać też nas w Internecie – mówiła do pracowników bibliotecznych całego powiatu dyrektorka Elżbieta Sieradzińska. Wspomniała także o sukcesach oraz o planowanych na październik spotkaniach regionalnych, czyli Aurelianach, których patronem będzie Tadeusz Chróścielewski.
– Rola bibliotekarza się zmienia, a nowe technologie, to wyzwania którym trzeba sprostać – mówiła, składając życzenia w dniu ich święta Joanna Pasztalaniec Jarzyńska przewodnicząca Okręgu Mazowieckiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Spotkanie było okazją do wręczenia zasłużonych medali. W dowód uznania otrzymała go Wiesława Leszczyńska-Buczek z GBP w Mińsku, a jubileuszowe odznaczenia przypadły: Bożenie Szczęsnej z MBP za 30 lat pracy oraz Annie Andrzejkiewicz z BP w Kałuszynie i Agnieszce Wielgo z GBP w Dębem Wielkim Wielkim za 25-letni staż.
Tradycyjnie już pracownicy bibliotek w powiecie uczcili pamięć pierwszych mińskich bibliotekarek. I tak pod tablicą upamiętniającą pierwszą w Mińsku księgarnię i wypożyczalnię książek Kornelii Skrodzkiej znowu pojawiły się kwiaty.
Numer: 22 (817) 2013 Autor: Teresa Romaszuk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ