Mińsk MazowieckiMińsk plastyków

Już po raz trzeci Liceum Plastyczne w mińskim ZSE zachęciło gimnazjalistów do sięgnięcia po ołówki i pędzle, by pokazać piękno ziemi mińskiej. Tym razem motywem przewodnim byli ułani, którzy dzięki 7. PUL na trwałe zapisali się w tradycji miasta. Tę tradycję bez trudu odtworzyli laureaci konkursu, odbierając w piątek, 24 maja, zasłużone nagrody, w tym tę najważniejszą – pozaegzaminowe przyjęcie do szkoły.

Ułani malowani

Konkurs „Uroda ziemi mińskiej – pięknem malowane” to dla młodych plastyków z powiatu mińskiego niebywała szansa. Główną nagrodą – poza rzeczowymi – jest bowiem przyjęcie do Liceum Plastycznego bez obowiązku przystąpienia do egzaminu.

W tym roku tematem przewodnim byli ułani. Kawaleryjską tradycję ziemi mińskiej prezentowało 17 prac nadesłanych z 6 gimnazjów powiatu. Oceniało je eksperckie jury z wicedyrektorką Anieszką Paździoch i nauczycielami plastykami – Tomaszem Sadlejem, Anną Zabrodzką-Skrzycką i Kaliną Kurczewską-Zagańczyk – w składzie.

– Młodzież, która zgłasza się na konkurs, bardzo często jest nie tylko uzdolniona plastycznie, ale i w szeregu innych dziedzinach. Dlatego te prace mają pierwiastek pozaplastyczny i to jest ich wielką siłą – mówił Tomasz Sadlej podczas wręczenia nagród. Życzył też wszystkim uczestnikom, by nie gasili ducha i dalej malowali piękną historię Polski.

To piękno bezsprzecznie najlepiej ujęła Olga Konowrocka z Gimnazjum nr 1 im. gen. Władysława Andersa w Mińsku. Uznanie zyskały także rysunki Natalii Glinki z Kałuszyna (II miejsce), Justyny Karczmarek z Kałuszyna i Aleksandry Bodeckiej z Dobrego (ex aequo III miejsce). Natomiast na wyróżnienie zasłużyły prace: Magdaleny Kosno i Błażeja Duszczyka z Salezjan, Amelii Nowakowskiej z Zamienia oraz Karoliny Prokop z Sulejówka.

Zwycięski, ołówkowy szkic Olgi odwzorowuje jadących konno ułanów z niemal fotograficzną dbałością o szczegóły. Nic więc dziwnego, że praca zachwyciła sędziów i gości, choć – jak twierdziła sama autorka – nie została dokończona. Teraz zawiśnie na szkolnej wystawie, czekając by jej autorka dołączyła do grona uczniów LP.

Numer: 22 (817) 2013   Autor: (jk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *