Cegłów seniorów

Gminy realizują różne projekty, ale najmniej z nich kierują w stronę osób starszych. Tym bardziej na uwagę zasługuje cegłowska olimpiada SENIOR FIT, czyli stary, ale wysportowany i w dobrej formie. Skoro tak, to celem imprezy było upowszechnianie sportu i rekreacji wśród seniorów, a przy okazji promocja zdrowego stylu życia, jak również integracji społecznej. Wszystko, by obalić mity o starczej ociężałości zmysłowej i ruchowej…

FITy na mity

Zawodnicy wzięli udział w konkurencjach takich jak: bieg na 50 m, rzut kulą, slalom w alkogoglach, tenis stołowy, skok w dal z miejsca, zawody na orbitrekach, biegi w workach i wielu, wielu innych. Konkurencje toczyły się w trzech kategoriach wiekowych – 55-60, 61-70 i powyżej 71 lat. W  trakcie olimpiady działał punkt konsultacyjny zdrowego seniora i stoisko z bezpłatnymi zabiegami kosmetycznymi. Na murawie stadionu seniorzy  wzięli również aktywny udział w zajęciach zumby i gimnastyki rehabilitacyjnej. Olimpiadę uatrakcyjniło stoisko ze swojskim smalcem, ciastami  własnej roboty, a także kiełbaską z grilla.

Jednak najważniejsze były zawody. Zakończyli je już późnym popołudniem, ale w miłej i wesołej atmosferze. Zapewne dzięki medalom, które  doceniały najlepszą sprawność i kondycję. I tak w dal najdłuższe skoki wykonały Halina Gujska, Urszula Bartnicka oraz Henryka Rechnio. Najlepszymi skoczkami okazali się Lech Andryka i Sławomir Ziemicki. W trudnej rywalizacji wysiłkowej na orbitrekach zwyciężyli Zofia Radosz i Wojciech Nowak.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się turniej tenisa stołowego, w którym bezapelacyjnie wśród kobiet wygrała Grażyna Osica, a najlepszym seniorem okazał się Lech Andryka. Kulą najdalej pchały Wiesława Gawrysiak, Urszula Bartnicka oraz Henryka Rechnio, a wśród mężczyzn… Lech Andryka.
Wśród ogromnego dopingu publiczności i uczestników zawodów rozegrany został bieg na 50 m. Najlepsze czasy miały Halina Gójska, Zofia Radosz i Henryka Rechnio oraz Lech Andryka i Józef Maciocha.
Najzabawniejsze były jednak slalomy w alkogoglach, które powodują widzenie jak po zażyciu środków odurzających lub wypiciu alkoholu o zawartości 0,4 promila w wydechu. Tu najszybszymi i z najmniejszą liczbą punktów karnych okazali się Krystyna Puchowska oraz Witold Kulig.
Najlepsi zawodnicy otrzymali od organizatorów złote, srebrne i brązowe medale oraz drobne upominki. Rekordzistą okazał się Lech Andryka, który zdobył 6 krążków, w tym aż pięć złotych. Całkiem zasłużenie, bo wynikami znacznie górował nad konkurentami.

Pomimo nie najlepszej pogody wszyscy uczestnicy niezrażeni brali udział w różnych konkurencjach sportowych, w których gorący doping otrzymali od posła Marka Sawickiego, senatora Krzysztofa Borkowskiego, kulturysty Alberta Szczygielskiego i wójta Marcina Uchmana.
Podziękowania należą się nie tylko organizatorom i sponsorom, ale także młodym wolontariuszom, sędziom kierowanym przez Bartosza Żelazowskiego, studentom Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku w Cegłowie z prezes Grażyną Drabarek, Grażynie Stelmachowskiej z Gospodarstwa Grajan. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Medial Piątkowski – Tygodnik i TV Co słychać?.
Olimpiada SENIOR FIT CEGŁÓW 2019 była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Przeprowadzono ją w ramach działań na rzecz osób starszych w zakresie zwiększania samodzielności i przeciwdziałaniu marginalizacji społecznej.

Numer: 39 (1147) 2019 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *