StanisławówKultura z Pustelnika

Kiedy Pustelnik stracił prawa stolicy gromady, dość długo jego mieszkańcy nie mogli się pogodzić z rozbiorem okolicznych wiosek na trzy gminy – Poświętne, Dębe Wielkie i Stanisławów. Wymyślili jednak sposób na ich integrację dzięki kulturze. Stąd wzięło się święto Ziemi Pustelnickiej, zjawisko na tyle  oryginalne, co ciekawe…

Z korzeni ziemi

Obchody trzeciej edycji Dni Kultury Ziemi Pustelnickiej rozpoczęli uroczystą mszą świętą, po której proboszcz Dariusz Dębiński poświęcił figurkęMatki Boskiej, odrestaurowaną przez Bożennę Woś. Skropił również figurkę św. Floriana – patrona strażaków i wystawione na pokaz plony ogródkowe.
Występy artystyczne rozpoczęło Przedszkole Promyczek, oddziały przedszkolne SP w Pustelniku oraz Przedszkole Dolina Muminków. Na scenie wystąpiła również znana, a nawet już celebrycka Młodzieżówka z Sulejówka, czyli grupa seniorów prowadzona przez Roberta Lipkę. Wystąpiła Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej z Józefowa, zespół muzyczny z gminy Dębe Wielkie, a na koniec zawsze modna i urodna Edyta Szubińska-Godlewska.

Tego dnia odbył się również konkurs na najpiękniejsze kompozycje darów ogródka. Nagrodę główną – expres do kawy ufundowany przez Dolinę Muminków wygrała Weronika Jackiewicz wykonując zająca z warzyw i kwiatów.
Fundatorami drugiej nagrody byli Urszula i Łukasz Glanowscy, zaś trzecią sponsorował Mirosław Krusiewicz. Dyrektor UM z marszałek Ewą Orzełowską nagrodził również osoby zaangażowane w organizację święta jak m.in. Czesławę Kaim, nie zapominając o KGW Goździk z Pustelnika.
Podczas obchodów mieszkańcy i przybyli goście mogli skorzystać z wielu atrakcji. Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa fantowa. Nagrodą główną szczęśliwego losu był telewizor ufundowany przez kamieniarza Jacka Grabowskiego.

Pustelnik nie ma szans na status stolicy gminy, ale może być nią kulturowo. Wszystko zależy od aktywności jego mieszkańców, a pustelnickie pyzy z serem powinien jak najszybciej uczynić potrawą regionalną. A seniorce Leokadii Szczepańskiej za piękne serwetki przyznać miano twórczyni ludowej.

Numer: 39 (1147) 2019   Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *