Gmina Mińsk MazowieckiJanów lotniczy 2019

Miłośnicy lotniczego sprzętu i efektownych akrobacji powietrznych w tym roku musieli poczekać nieco dłużej, by swoje oczy i uszy nasycić widokiem i dźwiękiem powietrznych maszyn. Jednak się doczekali i we wrześniu dostali wreszcie to, co tak kochają. Obserwowaniu tego, co na ziemi i w górze sprzyjała znakomita pogoda…

Loty z patronem

Janów lotniczy 2019 / Loty z patronem

Coroczny piknik lotniczy na janowskim lotnisku to wydarzenie, na której z zapałem oczekują nie tylko mieszkańcy powiatu mińskiego. Do podmińskiej miejscowości przyjeżdżają też goście z całego Mazowsza i dalszych zakątków Polski. Razem z lokalnymi miłośnikami lotnictwa tworzą   różnobarwny tłum, który już od godzin przedpołudniowych ciągnie – pieszo, rowerami lub samochodami – w pobliże lotniska. Dokładnie tak samo wyglądało to również w tym roku.
23. Baza Lotnictwa Taktycznego świętowała po raz pierwszy z nowym patronem. Od maja jednostka ma w swojej nazwie postać ppłk. pil. Jana Zumbacha. Polskiego pilota z czasów II wojny światowej ze sławnego Dywizjonu 303, po wojnie zaś najemnika, przemytnika i przedsiębiorcy. Chętni mogli dowiedzieć się nieco więcej na temat tej nieszablonowej osoby, która od niedawna patronuje mińskim lotnikom.

Piknik lotniczy to przede wszystkim statyczna wystawa na ziemi i dynamiczne pokazy w powietrzu. Na płycie lotniska dumnie prezentował się sprzęt i  uzbrojenie polskich sił powietrznych, jednostki specjalnej GROM, Żandarmerii Wojskowej oraz innych służb mundurowych. Nie zabrakło też stoisk różnych firm, instytucji czy jednostek wojskowych. Dla zainteresowanych tą tematyką była to prawdziwa gratka. Na głodnych i spragnionych czekały też punkty gastronomiczne, przy których można odpocząć i się posilić.

Powietrzne akrobacje rozpoczął mistrz Polski w akrobacji samolotowej Artur Kielak. Pochodzący z Mińska Mazowieckiego pilot dał pokaz prawdziwej  brawury na samolocie XA-41. Dołączył on później do Macieja Pospieszyńskiego, który zachwycał zebranych popisami wykonywanymi na maszynie Extra 330, i wspólnie z nim zaprezentował kilka podwójnych układów. Następnie zaprezentowali się piloci śmigłowców i innych mniejszych statków powietrznych.  Końcowym akcentem był pokaz w wykonaniu pary samolotów Su-22 z bazy lotniczej w Świdwinie.

Numer: 38 (1146) 2019   Autor: (łk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *