Mińsk MazowieckiMińsk sportowy

Uczniowie mińskich szkół podstawowych zostali zaproszeni do hali widowiskowo-sportowej SP-3 na wydarzenie realizowane w ramach 7. edycji projektu Kultura Włączania. Tym razem można było obejrzeć mecz pokazowy Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach 4 KINGS…

Rugby włączane

Mińsk sportowy / Rugby włączane

Zanim na boisku pojawili się zawodnicy drużyny 4 KINGS, widzowie mogli obejrzeć mecz pokazowy. Rozegrany został między przedstawicielami Rugby TAG SP Huta Mińska a zawodnikami z klasy V szkół salezjańskich. Podczas trwania meczu zasady gry objaśniał Piotr Matzanke – prezes Rugby Club Mazovia Mińsk Mazowiecki.

Po oficjalnej części na boisko wjechali sportowcy na wózkach, którzy zagrali pokazowy mecz rugby na wózkach. Podczas oglądania rywalizacji wszyscy słuchali rozmowy prowadzonej przez Piotra Matzanke z kapitanem drużyny 4 KINGS. Młodzież dowiedziała się, że rugby to bardzo widowiskowa gra, w której udział biorą dwie drużyny liczące po czterech zawodników. Mecz podzielony jest na 4 kwarty po 8 minut czystej gry, przy czym zawodnicy mają po 10 sekund na wybicie piłki zza linii, 10 sekund na wykonanie kozła lub podania, 40 sekund na rozegranie całej akcji i 12 sekund na przejście w pole ataku, czyli przekroczenie połowy. Zawodnicy grają na specjalnych wózkach przeznaczonych do tej dyscypliny sportu i do niej dostosowanych. Są one bardziej obudowane i szersze niż zwykłe wózki, mają też inaczej zamocowane koła, dzięki czemu wózki są bardziej stabilne i zwrotne. Wózki różnią się między sobą – jedne są ofensywne, a drugie defensywne.

W drugiej części spotkania prowadzący rozmawiał z zawodnikami 4 KINGS o ich niepełnosprawności i pasji związanej z rugby. Okazało się, że dla każdego z nich sport stał się sposobem na życie, pozwolił poradzić sobie z ograniczeniami dnia codziennego, dał motywację do życia i normalnego funkcjonowania.

Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami oraz podsumowaniem przez Norberta Późniewskiego z Mazowieckiego Instytutu Kultury dotychczasowych działań zrealizowanych w ramach projektu Kultura Włączania i jednocześnie zapowiedzią wydarzeń, które będą pojawiały się w mieście jeszcze do grudnia.

Numer: 38 (1146) 2019Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *