Powiat szpitalny

Zapowiadane wzmocnienie diagnostyki mińskiego szpitala stało się faktem. Właśnie sprzęt zobaczyła powiatowa decydencja, więc zmiany na pewno odczują także pacjenci. Szczególnie będący w potrzebie szybkiej i precyzyjnej diagnozy. Zanosi się na znaczną oszczędność czasu, a więc bezpieczną dla zdrowia, a nawet życia reakcję leczniczą…

Zdrowie cyfrowe

Ucyfrowienie nie jest tanie, ale na szczęście są dopłaty unijne, więc do zniesienia. Tak było w przypadku mińskiego szpitala, który wzbogacił się w sprzęt warty ponad 4,2 miliona, a sam dołożył niecały. Mówił o tym wicedyrektor Romejko, bo dyrektor Martyniak akurat zaniemógł. Natomiast szefowa mińskiej radiologii – Małgorzata Lipińska opisywała szczegółowo zalety nowego sprzętu, który pomoże przede wszystkim  pacjentom
z urazami wielonarządowymi, których nie trzeba przenosić z noszy, a jedynie ustawić pod aparatem umieszczonym na rusztowaniu pod sufitem. No i znacznie skróci oczekiwanie na wyniki, co przy 40 tysiącach badań nie jest bez znaczenia.
Ucyfrowienie daje możliwość komunikacji pomiędzy poszczególnymi komórkami szpitala, bo w trakcie badań lekarze bezpośrednio odtwarzają i ulepszają zdjęcia RTG w wersji cyfrowej. Przechowują obrazy na serwerze, a pacjent może od razu otrzymać ich kopię. Takie działanie wyklucza omyłki i niekorzystnie dla środowiska korzystanie ze szkodliwych odczynników chemicznych.

To na parterze, bo na drugim piętrze umieszczono nowoczesny sprzęt w pracowni precyzyjnej endoskopii górnego i dolnego odcinka przewodu  pokarmowego. Przy użyciu nowych urządzeń możliwa jest dokładna diagnostyka, wczesne wykrywanie nowotworów, lokalizowanie zmian  przednowotworowych. Dokładana jakość obrazu z doskonałym odwzorowaniem kolorów o wysokim kontraście ułatwia różnicowanie struktur tkankowych. Ponadto modułowa konstrukcja sterownika umożliwia dostosowanie go do indywidualnych potrzeb w trakcie badania. Całość nowoczesnego sprzętu została zintegrowana z systemem medycznym, za pomocą którego lekarz ma możliwość odtwarzania zdjęć z wykonanych  badań. Dzięki nowej aparaturze podwyższona została jakość badań, możliwość prowadzenia badań oraz zabiegów endoskopowych na światowym poziomie, ograniczona została konieczność ich powtarzania, a także otworzyła dostępność pacjentom.

To nie wszystko, bo szpital wzbogacił się także w nowy tomograf komputerowy dający świetną jakość obrazowania, znacznie zwiększa liczbę elementów odbierających obraz, co pozwala na lepszą diagnozę, skraca czas badania pacjenta oraz zmniejsza dawkę promieniowania. W nowym tomografie uzyskane dane zostają zapisywane cyfrowo w sposób ciągły, gdyż sprzęt ten zapewnia pozyskanie spiralnego skanu objętościowego,  nadającego się do wtórnych rekonstrukcji z użyciem odpowiednich technik graficznych.

Natomiast nowe aparaty KTG umożliwiają przeprowadzenie profesjonalnych badań ginekologicznych i położniczych, ukazują szczegółowe monitorowanie tętna płodu, czynności skurczowe mięśnia macicy oraz ruchów płodu. Pozwalają również lekarzom na precyzyjne odczytanie liczby uderzeń serca płodu, wykryć patologiczny stan oraz stan przyszłej matki. SP ZOZ w Mińsku jest obecnie trzecim szpitalem w Polsce, w którym zintegrowano system nadzoru okołoporodowego.
W poradni K jest także nowy aparat USG, który umożliwia wykonanie precyzyjnej diagnostyki ultrasonograficznej. Dzięki dokładności obrazu lekarz oraz przyszła mama mają możliwość szczegółowego kontrolowania stanu płodu.

Nie ulega wątpliwości, że mając tak nowoczesny sprzęt możemy śmiało iść na badania, które są już szybkie i precyzyjne. Jednak wydane na diagnostykę miliony nie zastąpią samych lekarzy, którzy zawsze będą pierwszym dla nas ratunkiem…

Numer: 37 (1145) 2019 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *