Aleksandrów w plonach

Pomysł na urządzanie imprez masowych poza siedzibą gminy nie jest nowy, a jednak wciąż mało wcielany w życie. Może dlatego, że gotowa infrastruktura jak amfiteatr, czy bliskość wydarzeń powoduje wygodnictwo organizatorów. W gminach mińskiego powiatu nie ma gotowych miejsc na festyny i dożynki, więc każdy orze, jak może. Gmina Jakubów prze na aktywność wsi, w których jeszcze niedawno mało kto był i słyszał…

Kłosy bez kosy

Aleksandrów w plonach / Kłosy bez kosy

Tym razem trafiło na Aleksandrów, któremu chyba bliżej do Kałuszyna niż Jakubowa. Tam, na łące Kuberskich rozłożyła się scena, piwne parasole i mnóstwo stoisk ze swojskim jadłem.
Jak dożynki, to także wieńce, a było ich aż 21, czyli pożniwne oczko, z którego cieszyła się wójt Hanna Wocial. Z tej radości nagrodziła wszystkie po 300 zł. Znalazł się jednak anonimowy sponsor i to on wyróżnił kłośne dzieła Aleksandrowa, Leontyny i Strzebuli.
Po raz trzeci zorganizowano konkurs na najlepsze ciasto w gminie. Tym razem skierowany był do kół gospodyń wiejskich, które miały przygotować po dwa wypieki. Ku uciesze degustatorów zgłosiły się wszystkie koła. Najsmaczniejsze było czekoladowe ciasto z pianką jogurtową z Bud Kumińskich, a za nim Leśne Runo z Wiśniewa, Biały Puch z Aleksandrowa.

Na nagrody wszyscy czekali kilka godzin, bo scenę zajęła gminna orkiestra dęta mażoretki z opiekunką Honoratą Grudzień i goście przedwyborczy. Także starostowie dożynek – Sylwia Kuśmierczyk i Wiesław Kuberski – gospodarze z Aleksandrowa. Oboje są rolnikami, więc znają smak potu, by wyprodukować zdrowe ziarno czy smaczny kawałek mięsa. To oni wraz z władzami gminy dzielili się chlebem. Także z przyjaciółmi gminy Jakubów, do których dołączyli w tym roku Zofia Noiszewska, Honorata Grudzień, Georg Blasee oraz Mirosław Sawiak.
Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia ,,Order serca – matkom wsi’’ Bożenie Szelągowskiej z Aleksandrowa, BogusławieMatejkowskiej z  Moczydeł, Renacie Gałązce z Jakubowa oraz Agnieszce Filipiak z Aleksandrowa.

O nietypowej dla gwiazdy porze wystąpił w pełnym słońcu Andrzej Rybiński, a po nim czas umilał występ chóru gminnego SERENADA i zespołu Mazowszaki. Artystami wieczoru, którzy jeszcze bardziej przyciągnęli fanów były zespoły Solaris, Baby Full i Pudzian Band. Zaprezentowały się także gwiazdki lokalne jak Izabella Zagórska, Martyna Wocial i Jakub Wieczorek. A na koniec pierwszy raz w dziejach festynu żegnającego lato był pokaz fajerwerków, które było widać nie tylko w stołecznym Jakubowie. Zabrakło tylko kawałka łanu zboża i kosy, by każdy poczuł zapach dawnych żniw…

Numer: 36 (1144) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *