DRODZY CZYTELNICY

W  sobotę 7  września 2019 r. już 15 raz nad Srebrną, czyli na przestronnym dziedzińcu mińskiej Budowlanki usłyszymy swojską muzykę, tańce i śpiewy. Zobaczymy tam tradycyjne tańce i kolorowe stroje zespołów ludowych od gór aż po morze. Poczujemy też zapach świeżego chleba i tradycyjnego jadła. Przywiozą je gospodynie z wielu etnoregionów Polski. Słowem czeka nas PIĘTNASTA, czyli mendlowa i niestety ostatnia w obecnej formule rewia folkloru i darów ziemi…

Mendlowe cuda ludowe

Prasówka 34/35  2019 / Mendlowe cuda ludowe

Już tradycyjnie planujemy imprezę na jeden niedzielny dzień, ale za to trwającą 10 godzin ludową biesiadę z chlebem jako symbolem i pokarmem jak najbardziej powszednim.
Tym razem na dobry początek o 11.00 wystąpi  hór Kanon z Siennicy, by patriotycznymi pieśniami oddać hołd obrońcom Rzeczypospolitej.
Pierwsza część festiwalu (od 11.30) to głównie konkursy dla ludowych artystów, którzy z całej Polski przyjadą jako zespoły i duety z pieśnią, tańcem i muzyką. Przygotujemy także to, co najbardziej lubicie – festyn ludowy ze stołami chlebowymi naszych gości, którzy przywiozą do Mińska zdrowe pieczywo oraz znakomitości własnej, regionalnej spiżarni i kuchni. Będzie więc można smakować do woli i za co łaska.
Tak nasyceni możemy podziwiać wyroby artystów ludowych oraz skorzystać z oferty promujących się instytucji, stowarzyszeń i firm. Także z bufetów i darów stołów gospodyń. Cały czas będzie więc trwała biesiada chlebowa podsycana występami zespołów i kapel ludowych oraz wizytami niespodziewanych, a miłych gości…

Druga część festiwalu (od 17.00) też będzie miała swoje szlagiery. Zanim na scenie wystąpią laureaci konkursów estradowych i chlebowego, zagrają biesiadnie do tańca połączone kapele, gospodarz zaśpiewa o festiwalu i gospodyniach, a goście zatańczą na co najmniej 150 par…
Zwycięzcy konkursów otrzymają nowe statuetki MIŃSKIEJ BOCHNY, a wszyscy uczestnicy festiwalu – nagrody pieniężne, prezenty i pamiątki z Mińska o wartości ponad 20 tysięcy złotych. Honorowe Bochny otrzymają szczególni artyści i zasłużeni dla naszego festiwalu.
Nie zabraknie występów specjalnych. Będą koncerty zespołów tradycyjnych i popisy mistrzów ludowej muzyki. Po ogłoszeniu wyników konkursów zobaczymy laureatów, a na deser serwujemy już tradycyjną biesiadę taneczną. Z kim? To jeszcze niespodzianka… W jej przerwie udostępnimy scenę na POWIAT z KARTKI, a nasi goście ocenią i nagrodzą potrawy regionalne.

To już ostatni w obecnej formule Festiwal Chleba. Do zobaczenia więc w niedzielę 1 września z pieśnią na ustach i chlebem na stole. Wszystko tuż nad rzeką Srebrną, w atmosferze przyjaźni, by nasi goście czuli się podczas Festiwalu jak w wielkiej rodzinie połączonej ludową tradycją i szacunkiem  dla darów ziemi.

***

O nowościach informujemy na naszym portalu – www.co-slychac.pl w zakładce Festiwal Chleba. Tam również znajdzie się regulamin, karty zgłoszeń oraz szczegółowy program i lista konkursowa naszej rewii folkloru i darów ziemi.

Numer: 34/35 (1142/1143) 2019   Autor: Wasz Redaktor
Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *