Powiat mińskiPowiat na wsparciu

Rozdawnictwo pieniędzy kwitnie nie tylko w sferach krajowych. Samorząd Mazowsza też ma sporo do rozdania, więc nieustannie rozpisuje konkursy na nowe granty. Jak nie na kulturę, drogi czy ogródki działkowe, to na oświatę i sport. A kiedy już wybranym z długiej listy coś przyzna, podpisuje  umowy. Nie po cichu, a z pompą godną krezusa. W regionie wschodnim najlepiej medialnie wypadają dwie marszałkinie – Lanc i Orzełowska…

Swatki na datki

Powiat na wsparciu / Swatki na datki

Ostatnio Mazowsze miało do wydania 15 milionów. Pierwsze pięć przeznaczyło na realizację programu wspierającego rozwój placówek oświatowych, a konkretnie na modernizacje i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych, zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania. Dzięki programowi dzieci i młodzież zyskają nową pracownię informatyczną, a także będą mogły zdobywać nowe umiejętności.
Ochotę na pieniądze miały 252 gminy, ale dostało tylko 115 beneficjentów, z których zaledwie 11 mieści się w powiecie mińskim. W sumieotrzymali 510 tysięcy, a resztę dołożą z własnych budżetów. I tak po prawie 50 tysięcy na nowe pracownie informatyczne otrzymał miński Mechanik i Dąbrówka, a w gminach – SP Grzebowilk, Jakubów, Dobre i Dębe Wielkie. Podobne kwoty, czyli po 47-49 tys. zł na utworzenie pracowni językowej otrzymały szkoły w Kałuszynie, Cegłowie, Zamieniu i Halinowie, a 28 tysięcy SP w Ładzyniu.

W tym roku na remonty i tworzenie nowych obiektów sportowych samorząd Mazowsza przeznaczył 10 mln zł. Ten program stworzyli z myślą o  gminach i powiatach, w których brakuje miejsc na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Z 208 wniosków dofinansowano 116, w tym tylko 8z   powiatu mińskiego, ale za to na największą w regionie kwotę 621 tysięcy złotych.
Zrealizują różne potrzeby. I tak powiat miński dostał prawie sto tysięcy na przebudowę boisk sportowych na terenie GiLO, a w Mińsk podobną kwotę na modernizację bieżni sportowej i skoczni w dal na boisku Dąbrówki.
Gmina Cegłów wybuduje kort tenisowy przy szkole, mińska – boisko w Brzózem, Mrozy wyremontują trybuny na stadionie Watry, Kałuszyn zmodernizuje cały stadion Victorii, a Stanisławów zmieni boisko piłkarsko-dożynkowe na kompleks sportowy.

Na podpisanie umów duet dotacyjnych swatek Orzełowska-Lanc wybrał się do mińskiego starostwa. Tam w świetle fleszy przedstawiciele powiatu i  gmin podpasywali dokumenty i pozowali do wspólnych fotografii. Taka ich wola, a przecież nikt darczyńcy nie odmówi żadnej promocji. Nawet tak wyzywającej ustawki, jak rozdawanie pieniędzy podatników do podnoszenia własnego ego…

Numer: 32/33 (1140/1141) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *