Echa Niepodległej

Odzyskanie przez Polskę niepodległości niosło ze sobą coś więcej niż tylko wydarzenia z listopada 1918 roku. To była wyczekiwana rewolucja w życiu społecznym. Istotną rolę w tym procesie zaczęły odgrywać kobiety, które wówczas uzyskały także prawa wyborcze. Środowiska Kół Gospodyń Wiejskich ze wschodniej części województwa mazowieckiego postanowiły uczcić ten szczególny jubileusz. Honorowy patronat nad koncertem będącym hołdem dla polskich dam wolności objął Poseł Ziemi Mińskiej Daniel Milewski…

KOBIETY WOLNOŚCI

Echa Niepodległej / KOBIETY WOLNOŚCI

W 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości Polska stała się jednym z pierwszych państw w Europie, które wprowadziło prawo wyborcze dla kobiet. Zatem już w 1919 roku polskie kobiety mogły wziąć udział w wyborach do Sejmu Ustawodawczego, jak też zasiąść w tym pierwszym pozaborach ogólnopolskim parlamencie jako posłanki. Ta nowatorska zmiana, na którą zdecydowało się nasze młode państwo, wiele mówi o zmianie roli kobiety w społeczeństwie i polskiej kulturze. Koncert „Kobiety Wolności ” to wydarzenie mające oddać cześć wszystkim kobietom walczącym o polską niepodległość, jak też mających szczególne znaczenie w naszej historii. Dlatego utwory muzyczne przeplatały się z krótkimi wykładami dotyczącymi poszczególnych postaci oraz zdarzeń z historii sprzed stu laty.
Muzyka w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” przeniosła uczestników koncertu w radosny czas dwudziestolecia międzywojennego. Artyści wykonali między innymi takie szlagiery tamtych czasów jak: „Już nie zapomnisz mnie”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Na pierwszy znak”, „Chryzantemy Złociste”, „Sztuka w tym by umieć żyć" oraz „Całuję Twoją dłoń Madame”. W koncercie uczestniczyło wiele reprezentantek Kół Gospodyń Wiejskich, nie tylko z powiatu mińskiego, ale także z innych miejscowości wschodniej części województwa mazowieckiego. Panie chętnie brały udział także w konkursie muzycznym będącym uzupełnieniem koncertu, zaś przekazane przez posła Milewskiego nagrody z pewnością przydadzą się w działalności poszczególnych Kół. Organizatorów oraz ich partnerów podczas koncertu reprezentowała prezes TPZK Grażyna Gójska oraz Ewa Włodarczyk z zarządu stowarzyszenia.

Jak zaznaczył poseł Daniel Milewski, postanowienia prawne dotyczące nowej roli kobiet w Polsce, okoliczności, które dziś nie tylko nie budzą jakichkolwiek kontrowersji, ale są wręcz oczywistością, sto lat temu były rewolucyjne. – Przekonanie o tym, że sfera publiczna, w tym także udział w wyborach, jest i powinna pozostać domeną mężczyzn, było tak rozpowszechnione, że w wielu krajach kobiety otrzymały prawa wyborcze wiele lat później. Już wtedy wyznaczaliśmy standardy nowoczesnej demokracji – podkreślił poseł Milewski. Dość powiedzieć, że w Wielkiej Brytanii bierne prawa wyborcze kobiet uznano w roku 1928 (czynne – w 1918), we Francji kobiety uczestniczą w wyborach od 1944 r., we Włoszech od 1945, w Szwajcarii od 1971, a w jednym z jej kantonów od 1990! Jak podkreślono podczas „Kobiet Wolności”, nieprzypadkowy jest związek czasowy uznania politycznej równości płci z pierwszą wojną światową. W czasie jej trwania, gdy miliony mężczyzn znalazło się w okopach, kobiety zajęły ich  miejsce w gospodarce i życiu społecznym. Skoro podjęły powszechnie tę odpowiedzialność, straciło uzasadnienie ugruntowane przeświadczenie, żemiejsce kobiety jest jedynie w domu i przy rodzinie.

Koncert „Kobiety Wolności” został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kałuszyńskiej w ramach zadania „Niepodległa Ziemia Mińska w kulturze i tradycji – 2019” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Partnerem odpowiedzialnym za popularyzującą wiedzę historyczną część koncertu była Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Bolesława Prusa.

Numer: 32/33 (1140/1141) 2019   Autor: Marta MurawskaKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *