Powiat mińskiPolicja stuletnia

Gdy jest święto, są również prezenty. W stulecie policji mińska KPP otrzymała dar, o którym mogła tylko marzyć w okresie likwidacji  posterunków i zmniejszania jej rangi. Już jest pewne, że policjanci będą mieli nową siedzibę, by z jednego, nowoczesnego budynku kierować  ochroną porządku i bezpieczeństwa. Wygląda okazale, bo – jak twierdzi komendant Rogowski – musi sprostać wymaganiom nie tylko  teraźniejszości, ale i przyszłości…

Względy komendy

Policja stuletnia / Względy komendy

Mińskie uroczystości upamiętniające 100. rocznicę powołania policji państwowej nie były okazałe, choć nie brakowało w nich momentów historycznych, nagrodowych i logistycznych.
Na dziedzińcu KPP i przy udziale komendanta stołecznego, posłów, władz województwa i powiatu doszło nie tylko do gratulacji, podziękowań i życzeń satysfakcji z pełnionej służby. Prowadzący rocznicowe uroczystości aspirant Marcin Zagórski nie miał chwili wytchnienia, anonsując kolejne punkty wydarzenia. Pierwszym po meldunku i hymnie państwowym była powitalna prelekcja komendanta Sławomira Rogowskiego. Wiek funkcjonowania policji zainspirował go do wspomnień historycznych. Nie zabrakło w nich odniesień do heroicznych postaw funkcjonariuszy czasów wojen i okupacji. Komendant Rogowski pogratulował policjantom ich dokonań, dzięki którym są w szpicu KPP  garnizonu stołecznego.
Odniósł się też do planów budowy nowej siedziby komendy. Miał nadzieję, że będzie można równie szybko przejść od planów do działań jak szybko przeszli od marzeń do planów. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie wszystkim, którzy wspierają wizję stworzenia nowego, funkcjonalnego i na miarę XXI wieku budynku komendy policji.

Na odznaki, awanse i nagrody czekało kilkudziesięciu funkcjonariuszy. I tak brązową odznaką zasłużonego policjanta otrzymała komisarz  Dorota Hankus i a spirant sztabowy Paweł Górka. Wśród awansowanych najliczniejszą grupą był korpus 36 aspirantów. W korpusie podoficerów awansowało 25 policjantów, a w korpusie szeregowych awansowało 2 policjantów.
W korpusie oficerów starszych podinspektorami policji zostali nadkomisarze Dariusz Konca i Robert Reda, nadkomisarzem policji – Robert Momot, a komisarzami – Paweł Chłopik, Monika Witkowska oraz Robert Kałabun.

To nie koniec, bo piątkowy apel był także okazją do wręczenia nagród za szczególne osiągnięcia w służbie i budowanie pozytywnego wizerunku policji. Nagrodą MSWiA wyróżniony został 1 policjant, nagrodą KSP – 10 policjantów, a komendant Rogowski wyróżnił aż 151 podkomendnych i 34 pracowników cywilnych policji.
Jak co roku władze samorządowe naszego powiatu doceniły postawę funkcjonariuszy w służbie i przekazały środki finansowe na nagrody motywacyjne. Kwoty oscylowały od tysiąca do siedmiu tysięcy złotych. W sumie 42 tysiącami nagrodzono 72 policjantów.

Każdy z przybyłych gości oprócz gratulacji miał dyplom uznania i podarunek. Największy, czyli pudło z odblaskami otrzymała KPP od urzędu marszałkowskiego.
W imieniu awansowanych i odznaczonych policjantów dziękowała starsza posterunkowa Beata Kisiel. To dla niej zaszczyt, że może w imieniu nagrodzonych policjantów stać przed tak zacnym gronem. Życzyła swoim koleżankom i kolegom dużo siły i serca do pracy w policyjnych szeregach.

A po odprowadzeniu sztandaru KPP w Mińsku Mazowieckim komendant zaprosił wszystkich gości na poczęstunek oraz wystawę policyjnych hełmów będących na wyposażeniu policji podczas minionych lat.
Na świetlicy prezentowali również wizualizację już zaprojektowanego budynku komendy powiatowej, którego budowa ma ruszyć niebawem we wschodniej pierzei miasta.
Warto wiedzieć, że podczas piątkowego apelu goście mieli okazję zobaczyć historyczny mundur policji państwowej z 1919 roku oraz wzór nowego umundurowania wyjściowego. Mundury te prezentowali dowódca uroczystości komisarz Robert Momot oraz lektor – aspirant Marcin Zagórski.

Numer: 30/31 (1138/1139) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *