Gmina Mińsk MazowieckiPowiat strażackich rocznic

Podmiński Królewiec stoi strażakami. Wiedzą o tym przede wszystkim mieszkańcy zaangażowani w rozwój miejscowej OSP i jej Królewianki, czyli największej strażackiej sali balowej w powiecie. Właśnie w niej świętowali swoją 50 rocznicę istnienia, wznosząc toasty na kolejne dziesięciolecia. Piewców tzw. okrągłych rocznic nigdzie nie brakuje, ale królewieccy goście byli wyjątkowi. Nic dziwnego, że wielu z nich otrzymało pamiątkowe statuetki z figurką strażaka w akcji…

Piewcy Królewca

Powiat strażackich rocznic / Piewcy Królewca

Ochotnicza Straż Pożarna w Królewcu powstała w 1969 roku. Na pierwszym organizacyjnym zebraniu zarejestrowano 31 członków. Pierwszym prezesem został Piotr Drożdż, a naczelnikiem Tadeusz Stosio.
Obecnie jednostka liczy 39 druhów, których prezesem jest Piotr Stosio, naczelnikiem Jerzy Sibilski, jego zastępcą Piotr Zagórski, skarbnikiem Bogdan Zagórski, a gospodarzem Mirosław Nowicki.
Zaczęli od motopompy, węży i ochron osobistych. Teraz na stanie jednostki pozostaje rasowy samochód pożarniczy i samochód osobowy. Od 1994 roku mają sztandar z brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa.
Remizę budowali i rozbudowywali od 1970 roku, by wreszcie wszystko skończyć w 2008 roku. Tak dorobili się sali weselnej znanej z powierzchni i obsługi w całej okolicy. Mają tam agregat prądotwórczy, a nawet klimatyzację.
Uczestniczyli we wszystkich zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując czołowe lokaty, a nawet trzykrotne z rzędu zwycięstwa.

Nic dziwnego, że wielu druhów zasłużyło na medale. Najważniejszym z nich Złotym Znakiem Związku został odznaczony Bogdan Zagórski, a Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza – Kazimierz Nowicki. Dalej złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa – Wojciech Kołodziejczyk, srebrnymi – Robert Jackiewicz, Łukasz Nowicki, Krzysztof Przedlacki, Bartłomiej Stosio, Przemysław Stosio, Jarosław Wocial i Piotr Zagórski, a brązowymi – Rafał Kąca, Piotr Olesiejuk i Artur Zarzycki. Odznakę strażaka honorowego zdobył Łukasz Stelmaszczyk.

Co ciekawe, aż czterech druhów służy w OSP od jej powstania. To Marian Buczek, Bogusław Flago, Zenon Kołodziejczyk, Zdzisław Perzanowski i  Kazimierz Nowicki. Pięć lat krócej ma na koncie Zdzisław Wocial i Witold Kuciński, 40 lat – Mirosław Nowicki, Jerzy Sibilski i Bogdan Zagórski, 30 lat –  Antoni Tarczyński, a 20 lat – Wojciech Kołodziejczyk i Jarosław Wocial.
No i piewcy, darczyńcy i bezinteresowni pomocnicy, a wśród ks. Zenon Wójcik, ks. Arkadiusz Świątkiewicz, Antoni Tarczyński, Janusz Piechoski, Jacek Lipiec, Lidia i Kazimierz Bąkowie, Zdzisław Perzanowski, Ewa Nalewka, Zenon Przybysz, Alina Nowicka, Elżbieta Nowicka, Małgorzata Sibilska, Małgorzata Drzazga, Agnieszka Perzanowska, Teresa Stosio i kronikarka Bożena Zagórska.
Uchwałą Zarządu OSP w Królewcu pamiątkową statuetką uhonorowano także delegacje 9 OSP uczestniczące w rocznicy.

Goście nie przyszli z gołymi rękami. Każdy miał jak nie prezent, to kwiaty. No i słowa otuchy na kolejne półwiecze. A warto OSP w Królewcu życzyć aktywności, której już obecnym przejawem jest decyzja o utworzeniu boiska sportowego. I na pewno im się uda…

Numer: 24/25 (1132/1133) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *