CegłówCegłów wiejskich matek

Bez medali, ale za to praktycznie i z głodem integracji gmina Cegłów uczciła matki ze swoich kół wiejskich gospodyń. Tym razem nie w Podcierniu, a w Podskwarnem kilkadziesiąt kobiet z najaktywniejszych wsi niemal pół dnia poświęciło warsztatom kulinarnym, a drugą połowę na ich degustację. Nie jadły  same i po cichu, bo zaprosiły gminne władze, a do sałatek przygrywał muzykant aż z Mińska…

Jedyne matczyne…

Cegłów wiejskich matek / Jedyne matczyne…

Wiejskie matki były, są i będą rarytasami kulturowymi. Rozumie ten fenomen tylko jedna gmina w powiecie mińskim, organizując im swoiste święto Matki Wsi. Wydarzenie ma wieloletnią tradycję, wpisaną w tożsamość kultury ludowej, ale wciąż jest mało doceniane i popularne. Niech więc biorąprzykład  z gminy Cegłów, która nie rezygnuje z czczenia swych matek gościną i prezentami.
Tegoroczne święto miało kilka godnych uwiecznienia atrakcji. Na początek gospodynie poznawały dzikie dodatki kulinarne. W świat potraw z dodatkiem niezwykłych roślin wprowadziła je Małgorzata Płatek z mińskiego ODRu.
Na stołach pojawiły się więc sałatki z mniszkiem lekarskim, babką lancetowatą, bluszczykiem, kurdybankiem, cukinią, z ogórkiem i kwiatami jarmużu oraz z krwawnikiem. W trosce o zdrowe odżywianie zamiast majonezów użyły jogurtów, cukier zastąpiły miodem, a zamiast powszechnego czarnego pieprzu użyły pieprzu kolorowego. Przy okazji poznaliśmy wężymorda, którego korzenie są nie tylko bardzo pożywne, ale i dobre dla osób mających problemy z cukrzycą. Czarny korzeń gotuje się podobnie jak szparagi i kalafior…
Poczęstunek uzupełniły swojskie wędliny i ciasta o naturalnym smaku. Wszystko wśród dekoracji Doroty Wójcik z Klubu Kulturalne Zacisze i pod czujnym okiem miejscowej szefowej KGW Małgorzaty Gałązki i sołtysa Krzysztofa Sadowskiego.

Potrawami wiejskiej kuchni zachwycali się goście spotkania. Wójt Marcin Uchman nie tylko życzył i dziękował, ale też pokazał matczyne nauki. Były tak  filozoficzne i praktyczne, że nie sposób o nich zapomnieć. A cegłowskie święta matek wsi będą trwały. Rozpoczęły je przed 10 laty fartuchy z MR, a teraz ciekawym pomysłem było obdarowanie gospodyń torebkami z nasionami kwia- Cegłów wiejskich matek Bez medali, ale za to praktycznie i z głodem integracji gmina Cegłów uczciła matki ze swoich kół wiejskich gospodyń. Tym razem nie w Podcierniu, a w Podskwarnem kilkadziesiąt kobiet z najaktywniejszych wsi niemal pół dnia poświęciło warsztatom kulinarnym, a drugą połowę na ich degustację. Nie jadły same i po cichu, bo zaprosiły gminne władze, a do sałatek przygrywał muzykant aż z Mińska… tów, które same mają sobie wyhodować. Już umawiały się na zdjęcia kwitnących roślin, a nawet pomysł konkursu na najpiękniejsze bukiety, przygotowane z własnoręcznie wypielęgnowanych roślin. To właśnie jest myśl przewodnia całego wydarzenia, by Zielona Gmina Cegłów rozkwitała kwiatami i ziołami.

Nie tylko potrawami, bo goszcząca w Podskwarnem nasza kamera nie mogła się oprzeć jej właścicielowi, który przywiózł gospodyniom dobre słowo i prezenty. Redaktor naczelny naszego tygodnika zaśpiewał kobietom i życzył, by się nie dawały losowi i wiekowi. Wzywał też wiejskie matki do utrwalania i przekazywania tradycji i folkloru. Właśnie za to, czyli występy na festiwalach chleba trzy zespoły i koła KGW otrzymały zestaw płyt DVD z 25 wydarzeń fundacji Mivena. To Podciernianki, KGW Kiczki i Posiadały, a dodatkowo i całkiem zasłużenie także Maria Wójcik, była szefowa Posiadalanek.

Klasą liryczną wykazał się Tadeusz Lempkowski. Dyrektor Kulturoteki w Cegłowie przypomniał, że każdą matkę nosimy w naszym sercu do końca naszych dni. Jest to największa miłość i radość. Jest to osoba, która nas wychowała, wprowadzała w życie, uczyła i uwrażliwiała. Dlatego zawsze wracamy do matczynych ramion i miejsc, gdzie czujemy się bezpiecznie. A one marzą tylko o jednym – by dzieciom było jak najlepiej i żeby je odwiedzały.
Całe spotkanie uświetnił Stanisław Woźnica, grając na akordeonie i porywając gospodynie do śpiewu. Niestety, sala w Podskwarnem była tak zastawiona stołami, że na tańce nie było już miejsca…

Numer: 24/25 (1132/1133) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *