LatowiczWzięli i opisali...

Liczba bocianów w Polsce spada. Dziś żyje u nas tylko 45 tysięcy par, czyli 20 procent mniej niż na początku XXI wieku. Wiele bocianów możemy uratować budując im platformy gniazdowe lub  zbierając sznurki z pól. Warto o tym pamiętać szczególnie 31 maja, a więc przy okazji ich ogólnopolskiego święta. Nie wszyscy jednak o bociany należycie dbają…

Bociany do zmiany

Wzięli i opisali... / Bociany do zmiany

Jak w gminie Latowicz dba się o bociany – pyta wcale nieretorycznie nasz Czytelnik. Problem trwa i potęguje się w miejscowości Transbór, a dokładnie w jego części zwanej Starą Wsią położonej w łąkach nad Świdrem. Od wielu lat było tam kilka gniazd bocianów. Jedno z takich gniazd ptaki założyły i zbudowały na słupie energetycznym, przy posesji numer 24.
Mieszkańcy zamieszkani w pobliżu gniazda na sygnalizowali zebraniach wiejskich problem częstych awarii prądu. Apelowali, aby założyć na ten słup platformę, żeby bociany swobodnie mogły gniazdować i nie uszkadzać linii.
Obietnice ze strony pracowników UG w Latowiczu były i to kilkakrotne, ale tylko na tym się skończyło. W końcu jesienią ubiegłego roku zakład energetyczny z Mińska zlikwidował gniazdo. Wiosną 2019 r. bociany powróciły i od nowa w ciągu kilku dni zbudowały gniazdo.
Obecnie los tego gniazda jest taki sam jak poprzednio. Bociany są, ale i awarie prądu tak potrzebnego w gospodarstwie też są. Nadal tylko brakuje platformy.
Mało tego – od kilku dni do gniazdującej tam pary bocianów przylatuje inna para i trwają zacięte walki o to gniazdo. Jeżeli nic się nie zmieni, to los tego gniazda będzie dalej taki sam jak poprzednio, a zawartość gniazda ulegnie zniszczeniu.
UG w Latowiczu, mimo obietnic, nic nie robi, a mińskie PGE twierdzi, że to nie jego sprawa. Tyle się mówi o przyrodzie, a praktycznie niewiele się robi w tej sprawie – irytuje się nasz  respondent. I na koniec dodaje, że podobno jesienią ubiegłego roku zlikwidowano dwa bocianie gniazda w okolicach Transboru i dlatego są takie bocianie wojny o gniazdo.

Transborzanin /nazwisko znane redakcji/

Od Redaktora. Przyjadę z kamerą na miejsce lekceważenia obowiązków naturalnych, czyli dbania o polską przyrodę, a faunę w szczególności. Mam też nadzieję, że PGE z władzami Latowicza sprawią bocianom prezent, czyli nową platformę. A nawet kilka, by nad Świdrem boćki miały wygodę i spokojnie się rozmnażały

Numer: 22 (1130) 2019   Autor: TransborzaninKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *