Powiat policyjny

Nie ma to jak promocja wyzwalająca emocje. Taką w mińskiej Budowlance urządziła stołeczna policja w ramach promocji zawodu policjanta. Licznie zgromadzone klasy mundurowe, a także klasy o profilu policyjnym z Mrozów, miały wyjątkową okazję zobaczyć efektowne pokazy antyterrorystów, techników kryminalistyki, technik obezwładniania, tresury psów służbowych i koni. Wszystkie bez widocznych dla laika usterek…

Pokazy bez skazy

Powiat policyjny / Pokazy bez skazy

Dyrektor Małgorzata Beczek wyraźnie prowokuje władze oświatowe, by nie tylko w Mrozach kształcić przyszłe służby policyjne. Stąd pomysł na sprowadzenie funkcjonariuszy do zadań specjalnych, by pokazali swe działanie na oczach publiki i kamer. Nie tylko uczniów, bo gościliśmy także międzynarodową delegację nauczycieli z Włoch, Bułgarii, Portugalii i Turcji, przebywającą od kilku dni w ramach programu ERASMUS+ na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Cygance. Byli zachwyceni zaprezentowanym programem, a szczególnie pokazem wyszkolenia koni służbowych.

Co więc zobaczyli? Na początek działania związaną z ujawnieniem paczki niewiadomego pochodzenia. Tą część pokazu prezentowali policyjny komandosi z samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego policji.

Za nimi policjanci drogówki, kompanii reprezentacyjnej i technicy kryminalistyki. Każdy pokaz opatrzony był profesjonalnym i interesującym komentarzem funkcjonariusza z danego wydziału.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko techników, antyterrorystów oraz poznanie w praktyce technik interwencji, chwytów transportowych i metod samoobrony. Do policjanta pokazującego te techniki ustawiła się długa kolejka uczniów, którzy „na sobie” chcieli przećwiczyć zademonstrowane chwyty.

A gdy przyszedł czas na pokaz tresury psów służbowych i koni, powstał największy aplauz. Widok przebiegających przez ogień i dym koni, kierowanych przez policjantów-przewodników z plutonu konnego, połączony z podkładem muzycznym, sprawił, że wszyscy zebrani długo i głośno oklaskami dziękowali za wspaniały pokaz.

Poza występami dynamicznymi, na dziedzińcu przed szkołą policjanci demonstrowali sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie w tym nowoczesne radiowozy służące w walce z piractwem drogowym, łodzie do patrolowania rzek i jezior czy motocykle.

Na koniec przyszła kolej na bezpośrednią rozmowę z policjantami przy stoiskach zorganizowanych przez wydziały KSP. Mundurowi wyczerpująco opowiadali o swojej profesji, a dziewczyny dosiadały stalowych rumaków, by mieć pamiątkowa fotkę…

Spotkanie z policjantami niewątpliwie na długo zapisze się w pamięci młodzieży, ale nie wiadomo, ile z niej wybierze nieźle płatny, ale dość niebezpieczny zawód stróża prawa.

Numer: 22 (1130) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *