Powiat sanitarny

Dorota Ziuzia-Lipiec przyszła do mińskiego sanepidu z końcem ubiegłego roku. Wygrała konkurs na powiatową inspektor sanitarną i ma ambicje. Nie tylko w ramach podstawowych obowiązków dbania o zdrowie publiczne, nadzoru higieny pracy i badania żywności. Ma ambicje znacznie szersze, w tym szkoleniowe, remontowe i organizacyjne. Na razie nie zdradziła się nimi przed radnymi powiatu…

Zdrowie się dowie...

Sprawozdanie z działalności PSSE jest procedurą dość nudną, jeśli się tylko manewruje statystyką. Gdy się tylko przytacza, że ma się pod nadzorem 2797 obiektów, za sobą 1917 kontroli, 69 mandatów, 317 decyzji, 552 pobranych prób i 69 interwencji.

Można jednak problem osadzić w kontekstach, ubarwić, a nawet postraszyć.

No bo jeśli sytuacja epidemiologiczna jest korzystna ze względu na spadek chorób zakaźnych, to dlaczego w powiecie mińskim odnotowano aż 141 nieszczepionych dzieci…

Drugim problemem jest jakość wody. – Sprawdzamy oraz monitorujemy parametry wody w 24 wodociągach publicznych. Było 535 kontroli, pobraliśmy 199 prób wody, a kwestionowaliśmy 23 z nich w zakresie mikrobiologicznym – przytaczała dane inspektor Dorota Ziuzia-Lipiec.

No i nadzór nad żywnością. Jest to największa sekcja ogromnej liczby 1491 obiektów, z których 76 ukarano mandatami. Czy to dużo na 346 kontroli zaplanowanych, 63 interwencyjnych i 98 sprawdzających… Najczęstsze nieprawidłowości dotyczyły przeterminowanych produktów spożywczych, niewłaściwych warunków przechowywania i nieprzestrzegania higieny przy sprzedaży żywności.

To nie wszystko, bo było kilkaset kontroli w obiektach lecznictwa zamkniętego i otwartego, zakładach opiekuńczo- pielęgnacyjnych i domach opieki zdrowotnej. Sprawdzali dworce, środki transportu, hotele, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i odnowy biologicznej. Nie było tam nieprawidłowości.

Stan sanitarny powiatu mińskiego jest dobry. W 2018 r. nie było przypadku odry, a w 2019 r. było ich 9. – Przy dobrej współpracy przedstawicieli służb medycznych radzimy sobie dobrze. Zapewniamy szczepienia osobom z kontaktu więc sytuacja jest opanowana. Udoskonalamy i promujemy zdrowy styl życia, a także prowadzimy nadzór nad nowymi narkotykami. Zachęcamy do picia wody z kranu, gdyż jest dobra i tania – kończyła powiatowa inspektor sanitarna.

Radni podjęli temat szczepień, bo zwiększa się liczba rodzin, które podejmują decyzję, że ich dzieci nie są w ogóle szczepione. Jeżeli ta tendencja będzie się rozwijała, spowoduje konflikty społeczno-zdrowotne. – Czy w 143 przypadkach dzieci nieszczepionych docieracie z tymi informacjami do rodzin… Być może to skłoni do zmiany stanowiska. Czy może zostawiacie to tylko mediom publicznym, które informują o możliwych negatywnych skutkach takiego zachowania – pytał radny Celej.

Wysyłają zawiadomienia, ale nie prowadzą postępowania administracyjnego. Inspektor jest bardzo przeciwna temu, żeby karać tych rodziców, bo to tylko przyniesie odwrotny efekt. Starają się dotrzeć do społeczeństwa promując zalety szczepienia. W tym celu podjęła się przedsięwzięcia, aby zorganizować konferencję naukowo-szkoleniową, która odbędzie się 19 czerwca z udziałem przedstawicieli inspekcji i konsultantów do spraw epidemiologicznych. Chcą cały czas jak najwięcej mówić na temat zalet szczepienia.

Numer: 22 (1130) 2019 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *