Posiadały ekologiczne

Władze Cegłowa systematycznie wdrażają ideę zielonej gminy. Stąd biegi po okolicznych lasach i ekologiczne festyny. W niedzielę 12 maja  wszystkie odcienie zieloności znalazły się w Posiadałach, gdzie urządzono zdrową i czystą majówkę. Pokazała ona, że mieszkańcy gminy Cegłów i  okolic lubią ruch na świeżym powietrzu, dbają o środowisko oraz mają wielkie serca, które, jak tylko pojawi się taka potrzeba, potrafią pomóc drugiemu człowiekowi…

Zielone mielone

Całe wydarzenie otworzył IV cegłowski marsz nordic walking, który zgromadził 32 osoby. W szyscy u czestnicy bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej ukończyli marsz, mając do wyboru dwie trasy o długości 5 km i 3 km. Trasa była dobrze oznaczona, przebiegała przez urokliwe, malownicze tereny gminy, a zabezpieczali ją druhowie z OS P. W trakcie marszu uczestnicy wzięli udział akcji zbierania kilometrów na konto.
A po marszu przyszedł czas na biegi na trasie o długości 6,3 km. Pierwsi na mecie zameldowali się Denis Slobodianiuk i Natalia Mierzlikin. Za nimi Polacy – Sławomir Ptak i Marek Czyżowski oraz Magdalena Pawlak i Olga Pechcin.
Wszyscy uczestnicy majówki z biegami otrzymali pamiątkowe medale oraz ręczniki z wyhaftowanym logiem gminy Cegłów.
No i koncert charytatywny, podczas którego organizowana była zbiórka publiczna na leczenie Artura Mazowieckiego. Artur od sierpnia 2018 r. choruje na złośliwego glejaka. Przeszedł pomyślnie operację oraz radio- i chemioterapię. Aby zapobiec odrostowi guza, chciałby podjąć leczenie w Niemczech w ośrodku IZOK w Kolonii. Niestety leczenie to jest bardzo kosztowne i nieosiągalne finansowo dla niego i jego rodziny. Zbiórka publiczna trwa do 15 maja, a na facebooku jest też prowadzana licytacja rzeczy, które nie zostały zlicytowane podczas  wydarzenia. Do chwili obecnej ze zbiórki publicznej i wpłat na konto udało się zebrać kwotę 34.897,13 zł

Całości dopełnił ekologiczny piknik z okazji Dnia Ziemi, w trakcie którego można było odwiedzić stoisko Zielonej Gminy – Cegłów, na którym nie brakowało pomocnych informacji, o tym jak zatroszczyć się o naszą przyrodę. Odwiedzający stoisko mogli zobaczyć nowe drzewa posadzone na terenie gminy oraz miejsca uwolnione z porzuconych odpadów. Na jednej z tablic znalazły się lipy posadzone w  ramach ogólnopolskiej akcji Dotlenieni.org polegającej na biciu zielonego rekordu. Szczególne podziękowania należały się mieszkańcom gminy, którzy bezinteresownie zaangażowali się w cegłowską edycję konkursu ekologicznego #TrashTag Challenge. Wśród tych nazwisk znalazło się piętnastu dorosłych jak Robert Boguszewski, Marcin Chrościcki, Martyna Chrościcka, Paulina Kozyra, Paweł Kozyra, Sebastian Kurek, Helena Kurzyńska, Grzegorz Padzik, Teresa Pawłowska, Marcin Roguski, Elżbieta Rudzka, Ryszard Skorys, Joanna Snopkiewicz, Paweł  Szewczyk, Danuta Szwarc, a także trójka dzieci – Julia Cegiełka, Ksawery Roguski oraz Kornelia Snopkiewicz.
Uroczystego wręczenia podziękowań oraz dyplomów uczestnikom chelleng’u dokonał wicewójt Dariusz Uchman. By jeszcze było czyściej, dzieci egzaminowano w czasie quizów i zachęcano do eko-przysięgi, po której wszyscy zostali nagrodzeni słodką niespodzianką.
Atrakcją były także stoiska gastronomiczne gospodyń z KGW i studentek drugiego, a nawet trzeciego wieku. Wszyscy za oferowane smaki zbierali do puszek charytatywnych na rzecz Artura.

Jeszcze słońcu sporo brakowało do zachodu, gdy młodsi i starsi mieszkańcy nie tylko Posiadał zbierali się do tanecznej biesiady przy muzyce znanego i lubianego zespołu Heros. A w sieci pojawiały się pierwsze zdjęcia i podziękowania za udaną imprezę dla ciała, ducha i… sumienia.

Numer: 20 (1128) 2019 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *