XII Mivena Etno-Kabaret

Dwunasty, czyli tuzinowy Festiwal Mivena Etno-Kabaret udał się wybornie. To przede wszystkim ocena jego gości, ale także komisji artystycznej i moja. Było nad wyraz przyśpiewkowo, komediowo i artystycznie, a kiedy już opadł bitewny kurz, całości dopełniła biesiada taneczno-integracyjna...

BITEWKI NA PRZYŚPIEWKI


W tym roku 18 maja w Auli Budowlanki głównym przesłaniem Festiwalu Mivena Etno-Kabaret były przyśpiewki, czyli jak polska wieś krótko, rubasznie i metaforycznie ironizowała śpiewem z siebie i otaczającej ją rzeczywistości. Okazją były nie tylko wiejskie zabawy, zaloty i wesela, ale też codzienne perypetie mieszkańców wsi.
Przyśpiewkowe bitwy pokazaliśmy w celu promocji wiejskiego humoru, propagowania sztuki ludowej, integracji wsi z miastem, więzi regionów kraju i pokoleń Polaków. Była też część specjalna – przyśpiewki nie tylko na starostę – w imię promocji powiatu mińskiego, który w tym roku obchodzi 20 rocznicę odrodzenia w III RP.
Wszystkie 22 kabaretowe zespoły są wygrane, ale 5-osobowe jury najwyżej oceniło występy trzech grup artystycznych - KURPIÓW od MYSZYŃCA, ŚWIĘTOKRZYSKICH JODEŁ i WĘGROWIAN, które zdobyły odpowiednio 197, 191 i 177 punktów na 200 możliwych. Tuż za nimi był zespoły nagrodzone specjalnie, czyli EKO KABARET URLE z wynikiem 172 punktów, RAZEM Z KAŁUSZYNA – 165 punktów i MAZOWSZAKI – 151 punktów.
Na trzy wyróżnienia specjalne zasłużyli LINKOWIACY BABKI Z RODZYNKAMI i Etno-LELIS zdobywając odpowiednio 149, 144 i 134 punkty.
Pozostałe 13 grup etno-kabaretowych zdobyło wyróżnienia,choc ich dorobek artystyczny i – co za nim idzie – punktowy znacząco się różnił. I tak o ile KURPIE Z JEDNOROŻCA, PODLASIANKI, WRZOSOWIANIE, RETRO BAND, RZAKCIANKI, WSPOMNIENIE, JESIENNE MARZENIA oraz MŁODZI I Z DUCHEM miały od 132 do 101 punktów, to już SREBRZANIE, GWIZDALANKI, IWOWIANKI i MALINKI i zasłużyły zdaniem komisji ponad 70 oczek, a na PRZEŁOMIAKI na 53 punkty.
WIĘCEJ reportażu, zdjęć i materiałów filmowych w tygodniku i TV Co słychać? Występy wszystkich zespołów i galę kabaretową nagramy na płyty DVD.

 

***************************

Twórcą Festiwalu MIŃSK-ETNO-KABARET jest Zbigniew Piątkowski - kreator kultury, dziennikarz, od 21 lat wydawca  1000 edycji Tygodnika Co słychać?, edytor literatury pięknej, działacz społeczny, pisarz, poeta, organizator wydarzeń kulturowych  o zasięgu ogólnokrajowym i prezes Fundacji MIVENA


Data: 25.04.2019Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *