Ekonom na dziś i jutro

Nie ulega wątpliwości, że obecnie najlepszą mińską szkołą jest Zespół Szkół Ekonomicznych. Świadczą o tym nie tylko rankingi uwzględniające poziom matur i miejsca w olimpiadach, ale też wydarzenia, których szkoła jest organizatorem lub współgospodarzem. Ostatnio były to dni zawodowców, plastyków i targi szkół wyższych. O nich oraz aktualnych walorach i planach Ekonoma rozmawiamy z dyrektor Elżbietą Wieczorek...

Okazy z pokazu

Tegoroczne targi uczelni i szkół policealnych trwały niecałe dwie godziny. Zdaniem dyrektor Elżbiety Wieczorek taki czas wystarczył, by spełnił oczekiwania zainteresowanych uczniów i wystawców. Tym bardziej, że z roku na rok przybywa wartościowych ofert, bo z kilkunastu szkół wyższych co najmniej kilka zasługuje na uwagę. To na pewno Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie, Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Akademia Marynarki wojennej w Gdyni, Warszawska Szkoła Reklamy czy Studio Sztuki w Warszawie.

Najważniejszy jest jednak efekt, czyli bezpośrednie kontakty z ofertami uczelni, a przez to możliwość wyrównania szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich w dostępie do informacji. Targi odwiedziły władze powiatu, uznając je za godne promocji.

Tymczasem sam Ekonom nie tylko organizuje własne wydarzenia, ale też promuje się w szkołach odległych od Mińska. W środę 20 marca grupa uczniów z klasy 3B Technik Organizacji Reklamy pojechała pod opieką Małgorzaty Kozińskiej-Zięby promować szkołę w Dobrem. Zaprezentowali uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum bogatą ofertę edukacyjną oraz opowiedzieli, co się dzieje podczas roku szkolnego. Poruszyli temat konkursów przedmiotowych, praktyk zagranicznych Erasmus+ oraz wymiany uczniowskiej. Dobrzanie z zainteresowaniem obejrzeli nowy film szkolny z pytaniem, gdzie kończy się nieskończoność i przeprowadzili konkurs wiedzy.

To jeden ze zwiastunów zbliżającej się giełdy szkół średnich. Właśnie 29 kwietnia do Ekonoma zjadą przyszli absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów. Będzie ich podwójna liczba, więc trzeba miejsca i czasu, by ich ugościć. Starostwo w związku z podwójnymi rocznikami podwoiło również liczbę oddziałów do ponad 70, w których zmieści się ponad 1700 uczniów. Reszta pójdzie do szkół w Mrozach, Siennicy i Sulejówku.

Dyrektor Wieczorek tłumaczy, skąd taki termin giełdy i zapewnia, że wszyscy z giełdy skorzystają i ma nadzieję, że ich szkołą pierwszego wyboru będzie właśnie technikum lub liceum Ekonoma.

W kontekście większej liczby oddziałów rozmawiamy o rozbudowie szkoły. Na halę sportową ZSE nie ma co liczyć, ale może się starać o powiększenie bazy dydaktycznej. Dobudowa skrzydła umożliwi rozluźnienie i tak pełnego budynku, by uczniowie nie czuli się jak w wielkim pudle. Na szczęście jest ono pełne także wiedzy...

Numer: 13 (1121) 2019 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *